Skutki spożywania alkoholu - dlaczego warto zachować umiar?

Skutki spożywania alkoholu - dlaczego warto zachować umiar?

Spożywanie alkoholu jest popularne zarówno w Polsce jak i na całym świecie. Ma swoją dziejową tradycję, a dzięki efektom jakie wywołuje, sprzyja socjalizacji i przełamaniu konwenansów. Niestety, za świetną zabawą kryje się uzależnienie i szereg chorób, które negatywnie wpływają na organizm człowieka. Jak się okazuje działanie alkoholu to niezwykle groźna autodestrukcja, która niesie za sobą odwracalne i nieodwracalne skutki zażywania.

Jak działa alkohol na organizm?

 Alkohol etylowy działa destrukcyjnie na każdy narząd organizmu. Na szczęście skutki działania alkoholu są najczęściej całkowicie odwracalne, pod warunkiem, że jest on spożywany okazjonalnie. Trwałe uszkodzenia w organizmie powoduje tylko regularne spożywanie napojów alkoholowych. Nie zmienia to faktu, że nawet małe piwo wpływa na zachowanie człowieka. Alkohol wpływa negatywnie na układ nerwowy, powodując obniżenie jego sprawności. Po wypiciu kilku kieliszków wódki zanika krytycyzm, zdolność prawidłowego osądu, rozwaga oraz precyzyjne myślenie.

Zwykle wtedy natywne instynkty grają pierwsze skrzypce, odsuwają na drugi plan logikę. Ośrodki kory mózgowej zostają zakłócone, co odbija się na gorszej koordynacji ruchowej. Z biegiem picia pojawia się senność i otępienie, a nawet utrata przytomności. 

Jakie choroby mogą być spowodowane alkoholem?

Jakie choroby mogą być spowodowane alkoholem? 

Alkohol ma negatywny wpływ na układ krwionośny, układ pokarmowy, wątrobę i trzustkę, układ oddechowy oraz na sferę psychiczną. Jak widać, negatywne skutki degradują cały organizm. Jeśli chodzi o układ pokarmowy, dolegliwości mogą pojawić się od jamy ustnej do odbytnicy. Osoby spożywające alkohol w nadmiarze mogą skarżyć się na krwawienie oraz rozległe stany zapalne. Pijąc, można nabawić się także zaburzenia akcji serca oraz niewydolności krążenia. Dla żołądka alkohol jest wrogiem. Powoduje wydzielanie kwasu solnego, a w częstej konsumpcji powoduje nieżyt żołądka i choroby wrzodowe. W kontakcie z używką cierpi także wątroba, która jest narażona na marskość lub niewydolność. Ponadto alkohol wpływa negatywnie na układ oddechowy i ogólną odporność. Może powodować, chociażby przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. 

Jak działa alkohol na organizm?

Jak alkohol wpływa na mózg?

 Intensywne picie powoduje zmiany w mózgu, które możemy nazwać jako daleko posunięte. Każdy, kto pił zna efekt luk w pamięci, które można nazwać potocznie „urwanym filmem”. Wiąże się on z chwilową utratą świadomości. Co ciekawe ten negatywny efekt wpływa częściej na kobiety, prawdopodobnie ze względu na różnice w metabolizmie. Picie powoduje także deficyt tiaminy, czyli witaminy B1. Jest ona składnikiem odżywczym, który wpływa także na mózg. Spożywanie trunków obniża zdolności zapamiętywania i uczenia się, a nawet zdolności poznawczych. Może powodować także zmiany trybu snu, wahania nastroju i osobowości, wywoływać lęk, depresję oraz problemy z poruszaniem się. Przy traktowaniu organizmu holistycznie skutki spożywania napojów alkoholowych są spotęgowane, ponieważ wszystkie narządy są współzależne. Warto mieć to na uwadze idąc na kolejną imprezę suto zakrapianą alkoholem. Pamiętajmy, że zdrowie jest tylko jedno.

Zdarza wam się przeholować z alkoholem, czy raczej zachowujecie umiar?

Jak alkohol wpływa na mózg?


Komentarze

 1. warto o tym wiedzieć, świetny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ze wszystkim tak to już jest, że najważniejszą kwestią jest umiar. Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba wiedzieć, kiedy skończyć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem zwolenniczką alkoholu sporadycznie i w niewielkiej ilości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak to mówią: wszystko jest dla ludzi, ale trzeba znać umiar. Mi nie przeszkadza, jeśli ktoś sporadycznie wypije alkohol, choć sama go raczej nie pijam, bo mnie już sam zapach skutecznie odrzuca, lampka szampana to jest dla mnie wyczyn, nie mówiąc o mocniejszych trunkach, no nie mogę i koniec... Tak samo mam z jedzeniem, jak coś intensywnie pachnie to raczej małe prawdopodobieństwo jest tego, że to zjem. Taki ze mnie ciekawy przypadek.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czasem trzeba coś wypić na krążenie :) A tak na poważnie coraz mniej ludzi naduzywa alkoholu. Piszę nadużywa, oczywiście że piją. Jednak na spotkaniach zakładowych i integracyjnych trzeba się teraz pilnować. Poza tym duzo jest kierowców.

  OdpowiedzUsuń
 6. No niestety alkohol w nadmiarze szkodzi. Ja zawsze piję okazjonalnie i staram się zachować umiar 😊

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku