Czerwony pieprzyk na skórze: kiedy należy się martwić? Jak zapobiegać czerniakowi

Czerwony pieprzyk na skórze

Jak każdy pieprzyk (lub znamię od jego naukowej nazwy), czerwony pieprzyk jest naturalną plamą pigmentacyjną, którą nie należy się przejmować. Zdarza się jednak że gwałtownie zmienia kształt, kolor lub rozmiar wtedy trzeba się zacząć interesować, czy wszystko jest w porządku, ponieważ jeśli nie będziemy tego kontrolować, może się zdarzyć że doprowadzimy do czerniaka. Dziś chciałabym wam przedstawić krótki przewodnik o tym jak zapobiegać czerniakowi.

Co to jest czerwony pieprzyk? 

Jak wszystkie znamiona, czerwony pieprzyk jest zbiorem komórek barwnikowych. Ze względu na swój kolor nazywany jest również naczyniakiem wiśniowym. Należy go odróżnić od ukąszenia owada lub reakcji alergicznej. Trzeba wiedzieć, że jego kolor nie jest oznaką zagrożenia. Ważne jest jednak, aby monitorować go jak każdy inny pieprzyk. Czerwony, jak również czarny, niebieski lub białyJeśli się  znamię rozrasta, zmienia kolor lub kształt to w niektórych przypadkach może przekształcić się w czerniaka. Czerniak jest to nowotwór złośliwy układu barwnikowego naskórka. Jeśli coś zacznie nas niepokoić, to w razie wątpliwości należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Czy można usunąć czerwony pieprzyk?

 Czy można usunąć czerwony pieprzyk?

Ze względów estetycznych lub ze względu na wygodę pacjent może zażyczyć sobie usunięcia znamienia. Na przykład, jeśli ociera się o ubranie i jest zagrożona zerwaniem. Oczywiście powodem usunięcia takiego pieprzyka jest czynnik ryzyka dla raka. Gdy dermatolog zauważy coś niepokojącego najpierw wykona biopsję, aby ustalić, czy czerwony pieprzyk jest nowotworowy. Najczęściej stosowaną techniką jest wycięcie za pomocą skalpela, wykonywane w gabinecie lekarskim lub dermatologicznym w znieczuleniu miejscowym. To jest bezbolesne. Po usunięciu znamienia lekarz zakłada szwy. Są one usuwane po kilku dniach, chyba że są wchłanialne. Niektóre znamiona można usunąć za pomocą lasera, co również jest metodą bezbolesną. Pozwala uniknąć szwów i pozostawia bardziej dyskretne blizny w zależności od miejsca usunięcia.

Kiedy należy zaniepokoić się znamieniem? 

Zdecydowana większość pieprzyków jest łagodna. Czerwone znamiona są również łagodne. Dlatego nie należy się stale martwić, ale pozostać czujnym na ich rozwój. Rzeczywiście, jeśli w krótkim okresie czasu (kilka tygodni lub kilka miesięcy) pieprzyk zmienia swój wygląd, może to być sygnał ostrzegawczy czerniaka. Jest to jeden z najpoważniejszych nowotworów skóry, ale na szczęście można go leczyć, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryty, należy zwracać uwagę na kształt i wielkość znamienia. 

Jeśli Twój czerwony pieprzyk spełnia 3 kryteria, powinieneś skonsultować się z dermatologiem: 

 •  asymetria (kształt inny niż okrągły z dwiema różnymi połówkami); 
 • nieregularne granice (poszarpane, słabo zdefiniowane lub z pigmentami, które rozprzestrzeniają się po skórze); 
 • niejednolity kolor (Twój czerwony pieprzyk ma różny kolor); 
 • średnica (większa niż 6 mm lub szybko zwiększająca się); 
 • ewolucja (najważniejsze kryterium, które samo w sobie jest wystarczające, aby zasięgnąć opinii: szybka zmiana wyglądu).
Jak zapobiegać czerniakowi?

 Jak zapobiegać czerniakowi?

Istnieje kilka sposobów, aby zapobiec pojawieniu się czerniaka nowotworowego: 

 • poprzez odpowiednią ochronę przed promieniami słonecznymi (z filtrem, wiedząc, że odzież pozostaje najlepszą ochroną w lecie); 
 • poprzez sprawdzenie indeksu UV dla Twojego regionu na wiarygodnych stronach internetowych poświęconych pogodzie; 
 • unikanie sesji UV w solarium (nie przygotowują one skóry do słońca i zwiększają ryzyko zachorowania na raka);
 • decydując się na coroczną konsultację przesiewową z dermatologiem, zwłaszcza jeśli w rodzinie występują takie przypadki (jak nietypowe znamiona lub nowotwory skóry); 
 • poprzez praktykowanie samokontroli metodą.
A wy macie jakieś znamiona na waszym ciele? 

Komentarze

 1. czasami mam wrażenie, że właśnie od takich pieprzyków ludzie zaczynają panikować, ale mimo wszystko warto mieć to na uwadze i kontrolować stan swojej skóry

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja kilka mam, ale są ze mną od dziecka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawy wpis, na pierwszej wizycie u dermatolog rozebrałam się do naga a pani doktor przeanalizowała każde znamię i pieprzyk, jestem bardzo zadowolona . warto co kilka lat skorzystać z takiej fachowej oceny

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja kilka mam znamion i na razie muszę je obserwować. Warto je sprawdzać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam znamiona, ale na szczęście wszystkie bezpieczne. Co do ochrony- kremy z filtrem to podstawa. Na równi ze zdrowym rozsądkiem;)
  Pozdrawiam serdecznie znad filiżanki kawy :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Konsultacja lekarska na pewno nie zaszkodzi,bo im wcześniej wykryta choroba - tym większe szanse jej wyleczenia.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na moim ciele jest wiele pieprzyków, na szczęście są one łagodne, nie wymagają interwencji chirurgicznej. Ważne jest jednak aby regularnie je obserwować i w razie wątpliwości zgłaszać się do specjalisty. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam sporo pieprzyków, stale je kontroluję :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku