Ciekawostki o królikach miniaturkach których mogłaś nie wiedzieć

8 ciekawostek o królikach o których mogłaś nie wiedzieć

Przypuszczam, że wielu z nas lubi czytać ciekawostki. Dlatego ja dziś postanowiłam skupić się na ciekawostkach dotyczących królików, ponieważ te małe, puszyste kulki skrywają wiele tajemnic, o których właściciele mogą nie wiedzieć. W końcu nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie małe zwierzątko jak królik również potrzebuje wiele uwagi i opieki. Dziś chciałabym wam przedstawić ciekawostki o królikach, o których mogłaś nie wiedzieć. 

Pamiętam, gdy byłam mała siostra miała swojego królika-było to już z 15 lat temu. Wtedy nie wiedzieliśmy dokładnie wszystkiego, w jaki sposób postępować z królikiem-oczywistym faktem było to, że takiego królika nie wolno podnosić za uszy, ale jest wiele innych podstawowych informacji, o których musimy wiedzieć. Dziś postanowiłam jednak skupić się na ciekawostkach związanych z królikiem. 

Jeśli jesteś przed zakupem królika, polecam artykuł o tym co powinniśmy wiedzieć przed kupnem królika.

Ciekawostki o królikach, czy króliki dobrze widzą w nocy?

Ciekawostki o królikach których mogłaś nie wiedzieć

1. Króliki są zawsze głodne!

Króliki to zwierzęta, które ciągle mielą, także nieważne ile im damy to one mogą wszystko zjeść, więc jeśli masz typowego głodomora musisz uważać, aby nie zrobił się zbyt puszysty. Pamiętaj, jednak gdy królik cały dzień nie chce jeść to znak, że coś jest nie tak! Te zwierzątka ciągle coś gryzą, mielą i przeżuwają. Nagły brak apetytu może oznaczać chorobę.

2. Królikom całe życie rosną zęby

Zdarza się, że nawet centymetr na miesiąc! Ścierają one sobie zęby jedząc sianko oraz obgryzając różne gałązki drzew. Czasem jednak to nie wystarcza, trzeba więc regularnie kontrolować ich zęby a w razie konieczności umówić się na wizytę weterynarza i skrócić.

3. Nadmiar ciepła oddają przez uszy

Królicze uszy nie zostały stworzone tylko po to, aby dodawały uroku zajęczakom. Za pomocą narządu słuchu oddają nadmiar ciepła. Uszy królika są dobrze ukrwione i słabo owłosione, ułatwia to regulowanie za ich pomocą temperatury całego ciała. Gdy futrzakowi jest zbyt ciepło, naczynia krwionośne w uszach rozszerzają się, zwiększając przepływ krwi. Z kolei gdy robi się chłodniej, ulegają szybkiemu zwężeniu.

4. Króliki potrzebują dużo przestrzeni

Te zwierzęta z reguły nie są typowymi przytulaśnikami dlatego większość z nich nie lubi noszenia, głaskania i przytulania. Nie warto jednak zapominać, że potrzebują one dużo przestrzeni. Całe dnie w klatce nie wpływają na nie dobrze, ważne jest więc regularne, częste a przede wszystkim długie wypuszczanie z klatki. 

Ciekawostki o królikach które musisz znać!

ciekawostki o krolikach, dlaczego króliki zjadają własne bobki?

Dlaczego królik zjada swoje bobki?

5. Króliki jedzą swoje bobki

Wiedzieliście, że króliczki jedzą własne bobki? Takie bobki nazywają się ceko. Są przez królika zjadane w ciągu nocy, co pozwala mu na zachowanie ruchu w układzie pokarmowym. Jeśli królik nie zjada ich to znaczy, że jest coś nie tak i należy się przyjrzeć diecie królika.

6. Królików nie powinno się karmić zbożem, bo rosną im zęby

Wspominałam wcześniej, że tym zwierzątkom całe życie rosną zęby. Wiele osób podaje swoim królikom zboże, myśląc, że dzięki temu zęby będą się lepiej ścierać, a jest zupełnie na odwrót. Ponadto  królik z natury nie jest ziarnojadem i jego układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia dużych ilości skrobi. Nadmiar skrobi w diecie królika prowadzi do zachwiania równowagi bakteryjnej w jelitach oraz do otyłości.

7. Króliki widzą nawet w ciemności

Królik najlepiej widzi w półświetle, ale nie oznacza tego, że nocą lub w pełnym świetle nic nie widzi, po prostu jest mu trochę trudniej. Zawsze zastanawiałam się, czemu króliki tak rzadko mrugają, ale jest to ich natura. Rzadko mrugają, aby nie przeoczyć skradającego się drapieżnika, a funkcję nawilżania powierzchni oka spełnia dodatkowa powieka.

8. Króliki nie potrafią wymiotować

Układ pokarmowy królików jest bardzo wrażliwy, delikatny oraz nie jest zbyt umięśniony przez co te zwierzątka nie potrafią wymiotować, nie mają nawet odruchów wymiotnych. Trzeba więc bacznie się przyglądać temu, co nasz króliczek pochłania ponieważ gdy połknie coś, co mogło by zagrażać jego zdrowiu to nie będzie tego w stanie szybko zwrócić. 

Znaliście wszystkie te ciekawostki o któlikach? Co was najbardziej zaskoczyło?

Komentarze

 1. Jak bylam mała to mialam krolika. Ale o tych ciekawostkach nie wiedziałam

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe fakty. Dobrze wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niektórych rzeczy nie wiedziałam. Jak to, że królik widzi nawet w ciemności i że nie umie wymiotować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak byłam młodsza to miała takiego białego królika 🐇 ale przyznam szczerze, że o wielu tych faktach nie wiedziałam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Miałam kiedyś królika, niestety odszedł bardzo szybko :(

  OdpowiedzUsuń
 6. Wychodzi na to, że o królikach nie wiedziałam nic :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jakie słodkie króliczki :) O wielu faktach o królikach nie wiedziałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Akurat o królikach mało wiedziałam, fajnie więc było się tego dowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie wiedziałam że króliki zjadają własne bobki... yyyy... no spoko, rozumiem. Jeżeli to dla nich korzystne;)
  pozdrawiam serdecznie znad filiżanki…ech. Byle do Świąt;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Miałam kiedyś cudownego krolika :) który w trakcie okazał się króliczka . Dobre rady. Wiedziałam o wszystkim oprócz o tych bobkach.

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znałam tych ciakawostek, ale fajnie dowiedzieć się czegoś nowego. Najbardziej mnie zaskoczyło to,
  że króliki zjadają swoje bobki. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo lubię króliki, dla mnie bardzo ciekawe informacje.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z tymi bobkami to w sumie nie chciałam wiedzieć :P Ja czasem czuję się jak ten królik, bo mam wrażeni że ciągle chce mi się jeść :) Fajny wpis, dużo ciekawostek. Osobiście nigdy nie chciałam i nie chcę królika, uważam że warunki domowe nie są odpowiednie dla tego zwierzątka.

  OdpowiedzUsuń
 14. Miałam kiedyś króliczki ❤

  OdpowiedzUsuń
 15. Miałam dwa króliki- Maję i Gaję przez ponad 10 lat i o dziwo z przedstawionych ciekawostek wiedziałam wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Dla mniebwszystkoente informacje to nowość. Nigdy nie miałam zwierzątka w domu wiec nie wiem

  OdpowiedzUsuń
 17. Nie przepadam za królikami. Za to uwielbiam koty i szynszyle. Mam dwie kulki fotrzane w domu, a moja mama ma kota. Pełnia szczęścia.

  OdpowiedzUsuń
 18. Przyznam, że królik nie jest zwierzątkiem, na które bym się zdecydowała. Nie miałam pojęcia o ciekawostkach, o których piszesz :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Ewidentnie wiadomość o bobkach mnie zaskoczyła. Uwielbiam króliki, ale ze względu, że są stadne i trzeba mieć minimum dwa, nie zdecydowałam się na ich posiadanie.

  OdpowiedzUsuń
 20. Przyznaję się, że większości z tych ciekawostek wcześniej nie znałam. Wiedziałam tylko, że królikom całe życie rosną zęby, a także że widzą w ciemności. :)

  OdpowiedzUsuń
 21. rozbroiłaś mnie tą ciekawostką o wymiotowaniu. Skoro są zawsze głodne to jak pozbywają się nadmiaru jedzenia ;-)?

  OdpowiedzUsuń
 22. Jeju ostatnio widziałam malutkiego króliczka. One są takie slodnie. Chciałbym mieć takiego w domu.

  OdpowiedzUsuń
 23. Króliki to jedne z moich ulubionych zwierząt domowych, jeśli nie liczymy kotów. Wiem o nich sporo i właśnie mi dużo informacji przypomniałas :)

  OdpowiedzUsuń
 24. Nie wiedziałam, że króliki nie potrafią wymiotować. Zawsze myślałam, że każde zwierze w sumie to potrafi! Ile się jeszcze człowiek musi nauczyć...

  OdpowiedzUsuń
 25. No co najmniej 4 z tych wymienionych przez Ciebie rzeczy są dla mnie totalnym zaskoczeniem.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku