Co to jest biuro open-space? Jak je zaprojektować?

Z biurami open-space zapewne wielu z nas się spotkało, jednak nie każdy był świadom, że takowe biuro nosi właśnie nazwę open-space. Biura tego typu posiadają wiele zalet, jednak aby zostały dobrze zaprojektowane to wymagane są przemyślane i praktyczne decyzje. W dzisiejszym artykule, postaram się podać kilka wskazówek w jaki sposób zaprojektować biuro open-space.

Co to jest biuro open- space?

Open-space  są to biura, które mają otwartą przestrzeń - nie posiadają żadnych ścianek działowych, a na jednej wielkiej przestrzeni pracuje wiele osób. W takich biurach pracują najczęściej pracownicy danego działu, ale także całe przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę kwestie finansowe takie otwarte przestrzenie są dobrą opcją, ale porężną wadą z kolei może być niewydajność pracowników - patrząc pod kontem hałasu, prywatności czy skupienia. Niewątpliwie wszystko to prowadzi do rozproszenia, braku produktywności czy irytacji. W końcu nie każdy jest w stanie pracować na takim dużym obszarze pośród wielu innych pracowników.


Jakie są korzyści open- space dla przedsiębiorstw?

Tak jak zostało wspomniane wcześniej - kwestie finansowe. Z pewnością łatwiej jest utrzymać jedno większe pomieszczenie - biuro, gdzie pracuje 20-30 pracowników,  gdzie mamy wgląd na wszystkich pracowników, niżeli kilkanaście pomieszczeń. Dzięki temu, pracodawca ma większą kontrolę nad pracownikami, ponadto zaletą takiego biura jest szybsze chociażby przemieszczanie niezbędnej dokumentacji, lepsza komunikacja z innymi czy brak wykluczenia pracownika. 

Co zrobić, aby praca w biurze open-space była przyjemniejsza dla pacowników?

Odpowiedzią na wyżej postawione pytanie, może okazać się nowoczesny design, który ma na względzie projektowanie otwartych przestrzeni z uwzględnieniem potrzeb pracowników. 

Jak zaprojektować biuro open-space - najważniejsze informacje

- Zastosowanie ścianek działowych - dzięki takim ściankom mamy możliwość wytyczenia konkretnego miejsca, dzięki czemu można wykroić kawałek prywatności, na jaką zasługuje każdy pracownik. Dodatkowo taka ścianka, może przytłumić dźwięki dochodzące od innych stanowisk pracowników. 

- Odpowiednia ilość przestrzeni - zaleca się, aby każdy pracownik miał miejsce gdzie jest około 3 metrów wysokości, około 13 metrów kwadratowych przestrzeni a także minimum 2 metry kwadratowe podłogi, które przypadają na jedno stanowisko pracy (mamy na myśli miejsce wolnej przestrzeni  urządzeń elektronicznych, mebli i przedmiotów)

- Odległość od monitora - monitor powinien znajdować się minimum 40 cm od twarzy

- Wygłuszenie - niewątpliwie w takich miejscach jest bardzo głośno, dlatego warto postawić na panele, ścianki czy maty akustyczne które mogą wygłuszyć i zredukować hałas. 

Gdzie można kupić ścianki do biura open-space?

Jednym z przedsiębiorstw oferujących trwałe, elastyczne i funkcjonalne ścianki jest  https://www.scianki.info.pl/ - w ich ofercie można znaleźć wiele typów ścianek m.in biurowe, muzealne, wystawiennicze, reklamowe a także ekrany szklane czy parawany. Wiele ofert ścianek w jednym miejscu - to jest możliwe!Kto z was się spotkał z takiego typu biurem?

Komentarze

  1. Nie wyobrażam sobie pracować w biurze gdzie taka duża liczba pracowników na małej powierzchni.

    OdpowiedzUsuń
  2. pewnie w takim miejscu warto zainwestować w różne przegrody i parawany, żeby jednak każdy miał trochę swojej przestrzeni i też żeby wygłuszyć dźwięki, szczególnie kiedy ludzie pracują na słuchawkach. myślę że meble na wymiar będą najlepszą opcją do open space :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku