Ajuwerda - co to takiego?

Słowo, o którym prawdopodobnie wielu z nas nigdy nie słyszało - Ajuwerda. Może wydawać Ci się to dziwne, jednak jest to to tradycyjna indyjska nauka medycyny. Ta medycyna powstała już około 5000 lat temu! To jeden z najstarszych systemów medycznych. Może nie tylko leczyć, ale także pomóc w zdrowiu. Zaciekawiła cię Ajuwerda? To koniecznie musisz przeczytać dalszą część artykułu! 

Ajuwerda jest jedną z trzech największych systemów medycznych na świecie. Chociaż ma ona bardzo skomplikowane metody meczenia, koncentruje się głównie na zapobieganiu chorobom. Kładą nacisk, na to aby być świadomym, że nawet jeśli coś jest całkowicie zdrowe, to nadal powinniśmy na to zwracać uwagę, bo jest to podstawowy sposób na to, aby utrzymać zdrowie jak najdłużej.

Działy ajurwedy 

Ta medycyna, może wydawać się zaskoczeniem, ale jest niezwykle rozbudowana. Wyróżnić można między innymi 8 działów jakimi są: 

 • laryngologia, 
 • choroby wewnętrzne, 
 • chirurgia ogólna, 
 • pediatria i położnictwo, 
 • toksykologia, 
 • psychiatria,
 • prokreacja, 
 •  geriatria i długowieczność (odmładzanie)


Jak wygląda leczenie według Ajuwerdy?


Leczenie, które jest oparte na Ajuwerdzie zupełnie się różni, od aktualnej medycyny która oczywiście oparta jest na wiedzy naukowej. Metoda ta, przede wszystkim polega na przywróceniu równowagi, ma ona przede wszystkim nacisk na modyfikację naszego życia codziennego, czy zwyczajów. Dzięki temu, ludzie są w stanie w dużej mierze lepiej funkcjonować, czy mogą rozbudować świadomość własnego ciała i organizmu. Leczenie według Ajuwerdy przypisuje największe znaczenie przede wszystkim praktykom takim jak:

 • ziołolecznictwo,
 • odpowiednia, zbilansowana i zdrowa dieta,
 • praca umysłowa,
 • masaże lecznicze,
 • aktywność fizyczna.

Piorytety według Ajuwerdy:


Utrzymanie zdrowia tych, którzy są zdrowi

Żeby potrzymać ten cel, medycyna ta skupia się na odpowiedniej diecie, odżywianiu, stylu życia, higienie czy ćwiczeniach. Medycyna ta wierzy, że dzięki przestrzeganiu tych wskazówek, można utrzymać zdrowie, co sprowadzać się może do wydłużenia życia.

Leczenie chorób 

Opisuje się między innymi przyczyny, diagnozę, które mają na celu uzdrowienie osób chorych, oraz uniknięcie nawrotom choroby. 

Oba cele mimo wszystko są ze sobą powiązane - gdyż nadrzędnym celem Ajuwerdy jest utrzymanie zdrowia, aby ciało i umysł były czyste i stabilne. 


Gdzie znaleźć produkty, nastawione na medycynę zgodnie z zasadą Ajuwerdy?


Wiodącym dystrybutorem produktów nastawionych na medycynę zgodnie z zasadami wyżej wymienionymi jest https://devaharmony.com/pl/ - można znaleźć w sklepie przede wszystkim produkty do masażu, odporności, samopoczucia, czy pielęgnacji ciała. Dodatkowo wchodząc na stronę, mamy możliwość bliżej poznać medycynę Ajuwerdy, dzięki czemu pogłębimy swoją wiedzę o nowe informacje. 
Informacje zaczerpnięte do artykułu pochodzą ze strony: https://devaharmony.com/

Komentarze

 1. Bardzo ciekawy i raczej mało znany temat 😀

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej dziewczyny, w jaki sposób zmieniłyście swoje nawyki żywieniowe? Ja próbuje się za to zabrać od lat, ale nie idzie mi kompletnie w tej chwili nie jest ze mną źle, ale problemem jest dla mnie to, ze jem mimo wszystko za dużo cukru, za dużo mleka i przede wszystkim jem mięso (bardzo mało, w ciągu semestru zdarza się parę razy może, ale potem w domu nadrabiam. A chciałabym je wyciąć zupełnie). Nie chcę rezygnować z ryb, jajek czy nabiału, sól muszę ograniczać tak czy tak wiec gotowe potrawy odpadają. Budżet mam studencki wiec na ryby mogę sobie pozwolić stosunkowo rzadko. Tofu niestety nie znoszę mimo ze próbowałam się do niego przekonac tysiąc razy ale nie da się nie znalazłam tez innego zamiennika mięsa oprócz ryb, jajek już jem za dużo, a głodna i tak jestem 24/7. Dodatkowo czasu mam baardzo niewiele ze względu na studia, a gotować nie znoszę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jest to faktycznie jeden ze sposobów na odzyskanie równowagi oraz walkę ze stresem. W wielu przypadkach jednak ajurweda nie jest wystarczająca oraz trzeba sięgnąć po inne sposoby radzenia sobie z trudna rzeczywistością Polacy nie powinni bać się korzystać z pomocy psychiatry oraz psychologa. Nie jest to juz temat tabu:
  https://www.psychiatrzy.warszawa.pl/psychoterapia-online/

  Szczególnie, ze z takiej pomocy można skorzystać też w formie online :)

  OdpowiedzUsuń
 4. myślę że aktywność fizyczna i umysłowa w połączeniu ze zdrowym odżywianiem się i relaksem to przepis na sukces :D u mnie to wygląda tak: pole dance, czytanie książek, dieta wege i masaże, czasem medytacja przed zaśnięciem :D wystarczy mieć odrobinę zamozaparcia, jakiś strój, matę w domu i można działać :D

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku