Co zrobić aby przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

co zrobić żeby kwiaty dlużej wytrzymały
Każda kobieta czuje się wyjątkowo, gdy ktoś podaruje jej bukiet pięknych kwiatów. Niestety, kwiaty cięte mają to do siebie, że nie są trwałe i szybko więdną. Są jednak sposoby na przedłużenie trwałości kwiatów, wystarczy tylko wykonywać kilka prostych kroków w zakresie ich pielęgnacji. Co więc zrobić, aby kwiaty cięte dłużej stały w wazonie?

Kwiaty cięte zazwyczaj utrzymują się od 5 do 7 dni. Są jednak kwiaty potrafią szybciej zwiędnąć na przykład tulipany czy żonkile, ale są też takie jak chryzantemy, storczyki czy goździki które swoim wyglądem mogą cieszyć oko przez prawie dwa tygodnie. Ważne jest jednak odpowiednie obchodzenie się z kwiatami ciętymi, aby wytrzymały jak najdłużej. Dziś więc dam wam cenne rady i wskazówki, które pozwolą przedłużyć trwałość twoich kwiatów w wazonie. 

Jak utrzymać świeżość kwiatów w wazonie na dłużej?

Jak utrzymać świeżość kwiatów w wazonie na dłużej?


Sposoby na przedłużenie świeżego wyglądu kwiatów ciętych

Przycięcie łodygi kwiatów

Gdy kupujemy kwiaty z kwiaciarni, po przyjściu do domu należy odciąć 1-2 centymetry łodyg jeśli chcemy cieszyć się dłużej naszym bukietem. Ważne jest, aby przyciąć łodygi pod skosem - dzięki takiemu przycięciu kwiat dostanie większą ilość wody. Często przed sprzedażą florystka obcina łodygi, jednak jeśli nie zauważyliśmy że to zrobiła, to warto samemu obciąć. Nie zapomnij pozbyć się dolnych liści, które pod wpływem wody mogą szybciej zacząć gnić.

Dbaj i zmieniaj regularnie wodę

Woda jest bardzo ważna, jeśli chcemy przedłużyć trwałość naszych kwiatów. Dobrze jest więc, zmieniać wodę w wazonie codziennie. Najlepiej by była to zimna, przegotowana woda. Nie zapomnij również przy wymianie wody przyciąć końcówki - nie musisz robić tego codziennie, najlepiej co dwa- trzy dni.

Odżywiaj kwiaty

Najpopularniejszą metodą na przedłużenie trwałości kwiatów jest po prostu dosypanie cukru do wazonu. Niektórzy zamiast cukru stosują miód lub wódkę. Pamiętaj aby dodać pół aspiryny lub szczyptę soli, jednak fajną opcją jest również zmieszanie np 7-Up lub Sprite w proporcji 50-50 z wodą.
 Dzięki temu woda będzie bardziej kwaśna, i tym samym zahamujemy rozwój bakterii, które w szybkim tempie rozwijają się w wodzie powodując gnicie i więdnięcie kwiatów. Pamiętajmy tylko, żeby nie dodawać samego cukru, bo przyspieszy on rozwój bakterii i skróci żywot naszych kwiatów.
Często florystki do kwiatów dają specjalny preparat którą również można rozrobić i wsypać do wazonu z kwiatami. Ten preparat również zwiększa trwałość kwiatów - wtedy wodę wymieniamy co 3-4 dni

Zamiast powyższych również można wrzucić miedziane monety bądź węgiel - żadnych innych środków, wystarczy że jedno z nich wrzucisz do wody. 
.

Trzymaj w chłodnym miejscu

Ciepło to zabójstwo dla kwiatów, dlatego otrzymując bukiet postaraj się ustawić go w chłodnym, wilgotnym miejscu - najlepiej z dala od grzejnika. Nie zapominaj również o tym by bukiet nie stał w przeciągach.

Co zrobić aby przedłużyć trwałość kwiatów w wazonie?

Dodatkowe wskazówki dotyczące przedłużenia żywotności kwiatów ciętych w wazonie:

 • Trzymaj kwiaty daleko od owoców (szczególnie jabłek które wydzielają dużo etylenu – gazu, który przyspiesza żywotność kwiatów)
 • Kwiaty w wazonie powinny stać luźno!
 • Wybierz kwiaty, które są dobrze wybarwione i nie do końca otwarte. To wydłuży ich życie o kilka dni
 • Trzymaj kwiaty jak najdalej od światła słonecznego
Wiedzieliście o tych informacjach wcześniej?

Komentarze

 1. O dziękuję Ci za ten wpis ♥️ właśnie mi się przyda ♥️

  OdpowiedzUsuń
 2. Zawsze przekonam kwiaty wkładając do wazonu, ale spróbuję metody z cukrem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne porady :D U mnie kwiaty w wazonie zawsze szybko więdły :/
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super rady . Nie które znalazłam i rzeczywiście działają

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatny wpis. O części rzeczy wiedziałam, inne to dla mnie nowość. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. O masz, a ja zawsze stawiałam bukiet na słonecznym parapecie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wiele przydatnych rad, stosuję się do wszystkich. Kiedyś słyszałam również, że aby opóźnić więdnięcie warto dodać odrobinę cukru do wody :D

  OdpowiedzUsuń
 8. kwiaty maksymalnie w wazonie postały u mnie dwa tygodnie. doniczkowe lepiej, choć i tak najbardziej podpasowały mi sadzonki lawendy i róży w ogrodzie :D pięknie się trzymają, przezimowały już raz, cudnie kwitną i pachną, jakoś też nie wysychają jak moje kwiaty doniczkowe ;P

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku