Powody przez które jesteś ciągle zmęczona

Powody dla których jesteś ciągle zmęczona

Życie w ciągłym biegu i stresie często powoduje że jesteśmy ciągle zmęczeni i nie wyspani. Wiesz że aż jedna trzecia nastolatków, dorosłych i starszych zgłasza uczucie senności i zmęczenia? Zmęczenie jest niebezpieczne ponieważ jest również objawem poważnych chorób, ale często jest spowodowane czynnikami stylu życia. W tym artykule przedstawię wam kilka potencjalnych powodów, przez które jesteś zmęczony, a także zalecenia na odzyskanie energii.

Jakie są przyczyny ciągłego zmęczenia?


Jakie są przyczyny ciągłego zmęczenia?

Zbyt małe nawodnienie organizmu


Odpowiednie nawodnienie organizmu jest ważne dla utrzymania poziomu energii. Wiele reakcji zachodzących w organizmie każdego dnia powoduje utratę wody, którą należy regularnie uzupełniać płynami. Odwodnienie organizmu występuje, gdy nie pijesz wystarczającej ilości płynów w ciągu dnia, żeby  uzupełnić wodę utraconą w moczu, stolcu, pocie i oddechu. Wiesz, że nawet łagodne odwodnienie może prowadzić do obniżenia poziomu energii i zmniejszonej zdolności koncentracji? 

Podsumowując, kluczowe jest picie wystarczającej ilości wody, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Do typowych objawów odpowiednia możemy zaliczyć a to pragnienie, zmęczenie, zawroty głowy i bóle głowy.

Prowadzenie siedzącego trybu życia

Wielu z nas nie ćwiczy ponieważ twierdzi że jest zbyt zmęczony aby ćwiczyć. Prawda jest taka, że brak aktywności może być główną przyczyną niskiego poziomu energii. Badania pokazują, że ćwiczenia fizyczne mogą zmniejszyć zmęczenie wśród zdrowych ludzi jak i osób z chorobami, takimi jak rak.
Warto również wspomnieć, że nawet minimalne wzrosty aktywności fizycznej wydają się być korzystne na nasze zdrowie. 

Podsumowując więc, aby zwiększyć poziom energii do codziennego życia wpleć chodź trochę aktywności fizycznej. Zastąp siedzące zachowania aktywnymi. Nawet drobne zmiany aktywności spowodują zminimalizowanie zmęczenia. Gdy tylko jest to możliwe częściej stój niż siadaj, chodź po schodach zamiast do windy. Wybierz się na krótki spacer, zamiast wsiadać do auta.

Spożywanie dużej ilości napojów energetycznych

Picie od czasu do czasu energetyków nie jest mocno szkodliwe dla zdrowia. Trzeba pamiętać jednak o tym, by nie przesadzić. Te napoje mogą zapewnić tymczasowy zastrzyk energii ze względu na wysoką zawartość kofeiny i cukru.  Niestety, te napoje energetyczne mogą również wywołać zmęczenie, kiedy minie działanie kofeiny i cukru. Jednak trzeba pamiętać że nawet małe spożywanie takich napojów po południu może zakłócać sen i prowadzić do niskiego poziomu energii następnego dnia. 

Podsumowując, jeśli pijesz napoje energetyczne i doskwiera ci zmęczenie, należy stopniowo odstawiać energetyki. Ponadto, nie zapomnij o ograniczeniu spożycia kawy i innych napojów zawierających kofeinę do wczesnych godzin w ciągu dnia.


Jakie mogą być powody zmęczaenia?

 

Za mało snu wysokiej jakości

Każdy z nas jest świadom, że niewystarczająca ilość snu prowadzi do zmęczenia. Podczas snu twoje ciało się regeneruje - między innymi przechowuje pamięć i uwalnia hormony, które regulują metabolizm i poziom energii. Gdy w nocy się wyśpimy zazwyczaj budzimy się pełni energii i zadowolenia. Czy wiesz że dorośli potrzebują średnio siedmiu godzin snu w nocy? Co ważne, sen powinien być spokojny i nieprzerwany, aby umożliwić mózgowi przejście przez wszystkie etapy cyklu snu. Oprócz wystarczającej ilości snu, utrzymywanie regularnego snu również pomaga zapobiegać zmęczeniu.

Podsumowując, aby poprawić ilość i jakość snu, kładź się spać mniej więcej o tej samej porze każdego wieczoru, zrelaksuj się przed snem i dużo ćwicz w ciągu dnia. Jeśli masz problem z zasypianiem  udaj się do lekarza. 

Spanie o nieodpowiednich porach

Nieodpowiednia ilość snu powoduje zmęczenie, jednak to nie jedyny powód zmęczenia. Spanie o niewłaściwej porze może zmniejszyć Twoją energię przez co mamy uczucie ciągłego zmęczenia. Spanie w ciągu dnia zamiast w nocy zaburza rytm dobowy organizmu, czyli zmiany biologiczne zachodzące w odpowiedzi na światło i ciemność. Kiedy sen nie jest zsynchronizowany z rytmem dobowym, może rozwinąć się chroniczne zmęczenie. 

Używanie okularów do blokowania niebieskiego światła może również pomóc osobom, które śpią w ciągu dnia 

Zbyt mała ilość kalorii

Spożywanie zbyt małej ilości kalorii może powodować uczucie zmęczenia. Twoje ciało używa ich do poruszania się i napędzania procesów, takich jak oddychanie i utrzymywanie stałej temperatury ciała. Kiedy jesz za mało kalorii, twój metabolizm zwalnia w celu oszczędzania energii, potencjalnie powodując zmęczenie. Ponadto trudno jest zaspokoić zapotrzebowanie na witaminy i minerały, gdy spożycie kalorii jest zbyt niskie

Podsumowując, aby utrzymać wysoki poziom energii, unikaj drastycznych redukcji spożycia kalorii, nawet jeśli Twoim celem jest utrata wagi 

Wysoki poziom stresu

Czy jesteś świadoma, że przewlekły stres może mieć głęboki wpływ na poziom energii i jakość życia? Chociaż stres jest normalny, to musimy wiedzieć, że nadmierny poziom stresu jest powiązany ze zmęczeniem Ponadto reakcja na stres może wpłynąć na zmęczenie. Chociaż możemy nie być w stanie uniknąć stresujących sytuacji, opracowanie strategii radzenia sobie ze stresem może pomóc uniknąć całkowitego zmęczenia. 

Podsumowując, stres może prowadzić do zmęczenia, dlatego musimy starać się radzić sobie z nim. Ponadto joga i medytacja mogą pomóc złagodzić stres.

Dlaczego jestem ciągle zmęczona?

Zmęczenie niestety jest powszechne w naszym społeczeństwie, jednak dobrze jest znaleźć jego przyczynę i go zmniejszyć, bądź wyeliminować. 

Kto z was cierpi z powodu zmęczenia?

Komentarze

 1. Ja koniecznie muszę zacząć ćwiczyć

  OdpowiedzUsuń
 2. Uff, ja już nie mam ze zmęczeniem problemów :)
  U mnie było to spowodowane brakiem aktywności fizycznej, no i stresem.
  Stresujące sytuacje już za mną, zaczęłam ćwiczyć, to i problem ze zmęczeniem zniknął :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. U mnie za mało snu i stres. Muszę się wziąć za siebie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Trudno się z treścią tego posta nie zgodzić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sporo z tych punktów mnie dotyczy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Stres to niestety ważna przeszkoda :/

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj wszystko to prawda niestety. Wszystkiego dobrego na Nowy Rok! Pozdrawiam noworocznie! :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja muszę definitywnie skończyć z energetykami, bo po nich mam nieraz tak, że spałabym cały dzień.
  Pozdrawiam i zapraszam na nowy post :) magdatul-fan.blogspot.com.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zauważyłam, ze u mnie zmęczenie powodowało przepracowani jak również wypalenie zawodowe. W przszłości nie dbałam o robienie sobie przerw od pracy, o urlopy i przez to przepracowywałam sie. Dochodziło do tego, ze pomimo, ze pracowałam dłużej, robiłam o wiele mniej. Nie tędy droga. Trzeba zachować odpowiedni balans pomiędzy życiem osobistym i pracą.

  Zbyt duża ilosc pracy sprawia, że cierpi również nasze życie osobiste.

  OdpowiedzUsuń
 10. Na szczęście nie posiadam zbyt dużych problemów dotyczących zmęczenia więc nie jest źle 😀

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja niestety cierpię, a powodów jest kilka z tych, które wymieniłaś. Na pewno w tym roku będę nad tym pracować.

  OdpowiedzUsuń
 12. Najgorzej jak skumuluje się kilka powodów. Warto przeanalizować i zadbać o siebie. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. zdecydowanie dieta jest tu kluczowa. jak człowiek chce schudnąć to często właśnie mało je i pije, dodaje sobie energii napojami energetycznymi, które tylko pogarszają sytuację. sama znalazłam tanią dietę pudełkową w której mam takie posiłki które mają mało kalorii, ale jednak nie czuję się przy nich ospała ani zmęczona. odkąd piję też więcej wody i soków zamiast kawy czuję się także lepiej

  OdpowiedzUsuń
 14. Korzystaliście - https://moonlightspa.pl/masaz-leczniczy-krakow/? Kto Wam robił porządny masaż leczniczy w Krakowie? Gdzie warto uderzać w takich przypadkach?

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku