Jak dbać o łapy psa zimą? Ochrona łap psa zimą.

Ochrona łap psa, łapy psa zimą, jak dbać o łapy psa zimą?

Pies to bezkompromisowo najlepszy przyjaciel człowieka, dlatego powinniśmy dbać o niego najlepiej jak potrafimy. Jednak czy wiedziałaś, że zimą trzeba zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację psich łap? Jak chronić łapy psa w zimę? 

Jak wiemy jest wiele ras psów, które znacznie lepiej tolerują zimno i śnieg - mówimy tu między innymi o husky czy malamut. Trzeba jednak pamiętać, że nawet szczeniaki czy dorosłe psy które są przystosowane do warunków zimowych mogą być nadal narażone na nieprzyjemności zimą np. sól która jest sypana na zlodowacenia.  

Jakie są zagrożenia dla psów w zimę? 


 • Suchość, pękanie i pękanie : niskie temperatury i suche powietrze mogą wysuszyć opuszki psich łap. Ponadto odmrożone łapki mogą powodować podrażnienia lub oparzenia 
 • Urazy łapy : Na spacerze spotykamy wiele rzeczy, dlatego nadepnięcie na kryształki soli, skały lub inne ostre przedmioty ukryte pod śniegiem może być bolesne
 • Odmrożenia 
 • Zatrucia : Na dworze w czasie zimy używamy wielu środków tj.: środek przeciw zamarzaniu, środki do topienia lodu i sól do usuwania lodu. To jest zagrożenie dla psa, ponieważ jeśli pies zlizuje te substancje ze stóp, może mieć rozstrój żołądka, lub może mu grozić zatrucie.
 • Hipotermia : chociaż jest to bardziej problem z „całym ciałem”, a nie z łapą, ważne jest, aby pamiętać, że zimna pogoda może mieć poważne konsekwencje zdrowotne dla szczeniąt.

czym smarować opuszki psa?

Jak dbać o łapy psa zimą? Jak dbać o opuszki psa?


1. Odpowiednie nawilżenie opuszków łap

Jest wiele specjalnych środków do nawilżania opuszków łap między innymi psi wosk czy balsam. Jeśli nie masz wosku czy balsamu to wystarczy użyć wazeliny kosmetycznej. Możesz używać tych produktów przed spacerem lub po spacerze - pamiętając wcześniej o oczyszczeniu psich łapek ze śniegu czy soli. 

2. Myj łapy swojemu psu po spacerach

Mycie łap psów jest szczególnie zalecane dla osób mieszkających w mieście. Tam szczególnie często używa się soli czy innych chemikaliów. Nie umycie łapek może powodować ból czy też szczypanie. 

3. Nie wybieraj się na zbyt długie spacery

Chodź z reguły psy lubią bawić się na dworze, to jednak zimową porą dobrze jest ograniczyć spacery i bieganie po parku. Szczególny nacisk kładzie się na psy starsze, krótkowłose czy narażone na problemy ze stawami. Staraj się by twojemu psu było ciepło - załóż mu kurteczkę czy sweterek. Jeśli temperatura ciała psa jest wystarczająco wysoka to możemy mieć duże prawdopodobieństwo że będzie miał on dobre krążenie w łapkach.

4. Kup buciki dla psa

Rzadko kiedy można spotkać psa, który chodzi w bucikach, ale jest to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie problemów z łapkami w zimę. Dzięki nim pies nie jest narażony na chemikalia lub inne przedmioty które możemy znaleźć w śniegu. 

5. Monitoruj swojego psa

Dobrze jest po spacerze obejrzeć łapki psa pod kontem pęknięć czy zranień. Obserwuj również postawę swojego psa, jeśli długo liże łapy może oznaczać że coś go boli.

6. Obetnij włosy przy łapkach oraz pazurki

Obcięcie pazurków umożliwi twojemu psu zachowanie stabilizacji psiego ciała. Z kolei przycięcie włosów między łapkami pomoże w czyszczeniu łapek oraz zmniejszy prawdopodobieństwo utworzenia się kulek lodu między opuszkami psa. 

Jak dbać o psa łapy zimą? Łapy psa w zimę

Ochrona łap psa zimą

Jeśli chcemy spać spokojnie powinniśmy zaopatrzyć się w balsam, wosk lub najzwyklejszą wazelinę kosmetyczną, aby łapki naszego psa były odpowiednio nawilżone. 

Co byście jeszcze dodali, jeśli chodzi o pielęgnację psich łap zimą?

Komentarze

 1. Tak teraz jest szczególny czas, który nie sprzyja łapkom naszych pupili.
  Świetne rady, przydadzą się na pewno :)
  ps. Obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja myję łapki wodą i nawilżam wazeliną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. my akurat nie mamy czworonoga ale polecę ów post dalej:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zimą zawsze ograniczam spacery z psem, staram się wybierać trasy gdzie nie sypią tej chemii. zwykle chodzimy na własną działkę. Zakup bucików to dobry pomysł jeśli pies jest bardzo wrażliwy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety nie mam psa, więc raczej nic nie dodam do Twojej listy.
  Sposób z wazeliną i buciki, są chyba najbardziej popularne :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Akurat nie mam psa w domu, ale zauważyłam, że kilka sieciówek ma nawet specjalną ofertę akcesoriów dla psiaków pozwalających przetrwać im ten zimowy czas.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo mądre i rzetelne rady

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku