Wady i zalety nakładania podkładu palcami

Wady i zalety nakładania podkładu palcami, czy powinniśmy nakładać podkład palcami?

Bardzo wiele kobiet nie używa do aplikacji podkładu gąbeczek, pędzli do makijażu czy też innych gadżetów, ponieważ preferują nakładanie podkładu palcami. Są różne opinie co do tej metody, jest wiele pozytywów jak i negatywów - a z racji że jest to metoda łatwa, szybka i tania to dziś chciałabym pod uwagę wady i zalety nakładania podkładu palcami.


Czy powinniśmy nakładać podkład palcami? Wady i zalety aplikacji podkładu palcami.


Nakładanie podkładu palcami jest niehigieniczne - czy na pewno?

 Czy wiedziałaś wcześniej że zanim zaczniesz nakładać podkład palcami powinnaś umyć dokładnie dłonie oraz je zdezynfekować? Przed nakładaniem podkładu dotykamy wielu przedmiotów na których gromadzą się bakterie. Niezdezynfekowane dłonie powodują że wszystkie te bakterie przenosisz na swoją twarz w skutek czego możesz sobie zagwarantować powstanie wyprysków a nawet stanów zapalnych z treścią ropną. Dodatkowo po skończonym makijażu nasze dłonie są brudne, a przy tłustych i trwałych podkładach zdecydowanie trudniej jest się pozbyć podkładu z dłoni. JEDNAK gdy umyjemy nasze dłonie przed nakładaniem podkładu to metoda ta będzie niekiedy bardziej higieniczna niż używanie pędzla czy gąbeczki do makijażu. 

Czy krycie jest dobre podczas aplikacji podkładu palcami?

Stosując metodę aplikacji podkładu palcami sprawiamy że nasz podkład traci właściwości kryjące. Dodatkowo dużo łatwiej dzięki palcom można nierównomiernie rozprowadzić kosmetyk na twarzy. Natomiast gdy nałożymy jednak podkładu za dużo to wtedy trudniej jest zebrać nadmiar aniżeli byśmy używali gąbeczki  - oczywiście nie mówię że krycie jest złe ponieważ można to budować. Ponadto jeśli umiemy umiejętne nakładać kosmetyk palcami to sprawimy że krycie będzie dużo lepsze niż przy użyciu gąbeczki czy pędzla. 

Aplikacja palcami może powodować zmianę konsystencji podkładu

Temperatura naszego ciała jest wysoka, dlatego nakładając podkład na twarz i rozprowadzając go palcami możemy spowodować zmianę konsystencji podkładu - może stać się bardziej lejący - przez co możemy spowodować pojawienie się smug na twarzy. Jeśli jednak masz dobre umiejętności oraz wprawę możesz to zmienić na plus ponieważ ciepło może również powodować lepsze stapianie się skóry z podkładem.Nakładając podkład palcami mniej marnujesz podkładu

Nakładając podkład pędzlem lub gąbeczką istnieje ryzyko że oba produkty mogą pochłonąć dużą ilość podkładu. Ten problem z kolei nie występuje przy aplikacji palcami ponieważ wszystko co nałożymy na dłonie pozostanie na twarzy, także dzięki tej metodzie sprawimy, że nasz podkład będzie bardziej wydajny niż przy użyciu gąbeczki lub pędzla.

Nakładanie podkładu palcami to również oszczędność

Kiedy nasze dłonie wystarczają nam aby nałożyć fluid to inne akcesoria do tego nam nie będą potrzebne. Wiadomym faktem jest że zarówno gąbeczkę jak i pędzel trzeba co jakiś czas zmieniać co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Czy aplikacja podkładu palcami może spowodować efekt maski?

Niestety tak. Jeśli nakładasz podkład palcami to może wystąpić efekt maski ponieważ nakładanego produktu może być zbyt dużo, a jak wiemy przy nakładaniu podkładu palcami krycie jest bardzo dobre, to w połączeniu z nadmiarem kosmetyku może to skutkować efektem maski. Z kolei ten sam podkład nakładany gąbeczką lub pędzlem nie musi powodować takiego efektu. 

Zalety nakładania podkładu palcami:

 • tanie
 • szybkie
 • wygodne
 • wydajne
 • czasem bardziej higieniczne od używania pędzla i gąbeczki do makijażu
 • dobra umiejętność rozprowadzania podkładu może powodować lepsze stapianie się skóry z podkładem

Wady nakładania podkładu palcami:

 • niehigieniczne jeśli nakładasz podkład bez umycia i dezynfekcji rąk
 • trudniej domyć dłonie 
 • zmienia się konsystencja podkładu - przez co możemy mieć smugi
 • trudniej jest zebrać nadmiar podkładu
 • podkład może tracić swoje właściwości kryjące
 • większa możliwość uzyskania efektu maski
 • można nierównomiernie rozprowadzić podkład na twarzy
Czy powinniśmy nakładać podkład palcami? Wady i zalety nakładania fluidu palcami.

Czy nakładanie podkładu palcami jest dobre?

Nakładanie podkładu palcami może być dobre, jeśli tylko będziemy przykładać się do higieny naszych dłoni. Trzeba mieć również dobrą wprawę oraz technikę aby dobrze rozprowadzić podkład na twarzy. Uważam jednak, że aplikacja podkładu pędzlem czy też gąbeczką pozwala nam na dużo lepszy efekt oraz lepsze krycie.


A wy w jaki sposób nakładacie swój podkład - gąbeczka, pędzle czy palce?

Komentarze

 1. Ja często nakładam podkład palcami a póżniej poprawiam gąbeczką. Wiem, że niektóre podkłady najpierw należy rozgrzac palcami przed nałożeniem ale jest takich niewiele :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja zazwyczaj nakładam podkład palcami i uzupełniam pędzlem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie próbowałam nakładać podkładu palcami, ponieważ chyba bym się przy tym mega denerwowała. Wolę pędzlem lub gąbeczką.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazwyczaj palcami. Kupiłam kiedyś gąbeczki i przez jakiś czas używałam z powodzeniem. Do pędzli jakoś nie mogę się przyzwyczaić.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie nakładam palcami, bo to niehigieniczne. Mam w domu gąbki i pędzle do tej czynności przeznaczone, więc ręce odpadają. Poza tym nie lubię się brudzić :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Moim zdaniem najlepiej sprawdzają się takie wyprofilowane gąbeczki. Bardzo trafny wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja nakładam podkład gabeczką i jestem bardziej zadowolona z efektu niż jak kiedyś nakladalam go palcami:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zazwyczaj aplikuję podkład za pomocą gąbeczki, bo dzięki niej uzyskuje najładniejszy efekt. Nie pamiętam kiedy ostatnio nakładałam fluid palcami. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Osobiście jestem za nakładaniem podkładu palcami. Ma to wiele zalet.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedys nakładałam podklad palcami. Odkąd jednak są rewelacyjne gąbeczka to te czynności wykonuje tylko nimi

  OdpowiedzUsuń
 11. miałam gąbeczkę, była fajna, lubiłam ją, moja córka też ją polubiła i wróciłam do nakładania placami ;-) ale widzę, że powinnam kupić nową

  OdpowiedzUsuń
 12. Jak wszystko ma to swoje zalety i wady. Ja zaczynając się malować nakładałam podkład palcami, teraz stosuję gąbeczkę i już nie potrafię sobie wyobrazić malowania się inaczej niż za jej pomocą :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nakładam pędzlem :) Dawniej za czasów szkoły, robiłam to właśnie palcami :D

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś nakładałam palcami, teraz tylko gąbeczką. Dla mojej cery i z moimi umiejętnościami to najlepiej mi wychodzi. A o gąbeczkę i pędzle dbam tak samo jak o dezynfekcję dłoni.

  OdpowiedzUsuń
 15. Od zawsze nakładam podkład palcami. U mnie wszelkiego rodzaju gąbki odpadają, by nie roznosić bakterii. Niestety mam trądzik.

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja używam wyłącznie gąbeczek do aplikacji jakichkolwiek kosmetyków. Mogę ją potem umyć, a wymacany podkład, cień, czy korektor ciężko zdezynfekować. Poza tym ja mam duże palce i jest to dużo trudniejsze. Poza tym często noszę hybrydy i więcej podkładu miałabym na i pod paznokciami niż na twarzy.

  OdpowiedzUsuń
 17. już od dobrych paru lat nie nakładam podkładu palcami. U mnie się to kompletnie nie sprawdza :)
  dobra gąbeczka to jest to!

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja zazwyczaj używam pędzli, aczkolwiek czasami zdarza się, że podkład nakładam też palcami :)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 19. Właśnie ze względu na te wady moim faworytem jeśli chodzi o nakładanie podkładu czy korektora jest gąbeczka. Świetnie to wszystko podsumowałaś, bardoz przydatny post :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Hm przyznam się że ja zawsze nakładam podkład palcami i chyba nawet dobrze mi to wychodzi.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ja od zawsze nakłam palcami bo nie lubie myć gąbeczek :D poza tym na co dzień nakładam tylko krem BB:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku