Praktyczny kurs pierwszej pomocy - wiedza, która ratuje życie


Kurs pierwszej pomocy, to niewątpliwie jedna z ważniejszych umiejętności w życiu każdego z nas. Chodź zapewne nikt z nas nie chciałby znaleźć się w sytuacji, w której niezbędne jest skorzystanie z umiejętności z zakresu pierwszej pomocy, to jednak jest to bardzo ważne i musimy sobie zdawać sprawę z istotności pierwszej pomocy. Dzięki udzieleniu pierwszej pomocy możemy uratować życie, dlatego nie bez powodu od najmłodszych lat jesteśmy zachęcani w szkole do uczestnictwo na zajęciach pierwszej pomocy czy w kursach pierwszej pomocy.


Co to pierwsza pomoc?

To zespół czynności wykonywanych w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby w celu ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego oraz zminimalizowania niekorzystnych następstw, zanim możliwe będzie udzielenie specjalistycznej pomocy medycznej (po przewiezieniu do szpitala).

 Jakie czynności powinniśmy wykonać, zanim przystąpimy do pierwszej pomocy? 

Ocena sytuacji i miejsca - bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Zanim przystąpimy do udzielenia pierwszej pomocy, bardzo ważne jest sprawdzenie otoczenia, czy jest ono bezpieczne dla osoby udzielającej pierwszej pomocy jak i poszkodowanego. Jeśli występują jakieś potencjalne zagrożenia, dobrze jest je zminimalizować lub usunąć. 

Ocena stanu poszkodowanego

Gdy określimy, że miejsce w którym się znajdujemy jest bezpieczne, należy przystąpić do oceny stanu poszkodowanego. Należy sprawdzić, czy osoba jest przytomna - można to zrobić delikatnie szturchając lub potrząsając i zapytać czy słyszy. W momencie gdy poszkodowany nie odpowiada, należy niezwłocznie przystąpić do sprawdzenia oddechu (pulsu). W momencie gdy stwierdzimy, że stan poszkodowanego jest poważny, niezwłocznie należy wezwać pogotowie. 

Co dalej? 

1. Gdy poszkodowany oddycha, ale jest nieprzytomny 

W momencie, gdy poszkodowany jest nieprzytomny, nie mamy z nim kontaktu to należy niezwłocznie udrożnić drogi oddechowe. Trzeba wiedzieć, że w momencie gdy poszkodowany nie ma przytomności, to spada napięcie mięśni. Może powodować to opadanie nasady języka na tylną ścianę gardła i w efekcie nastąpi niedrożność dróg oddechowych, prowadząc do zatrzymania oddechu i krążenia. 

W jaki sposób udrożnić drogi oddechowe?

1. Połóż osobę poszkodowaną na plecach.
2. Ukucnij lub uklęknij (tak jak wygodniej) mniej więcej na wysokości barków poszkodowanego
3. Umieść jedną rękę na czole poszkodowanego w taki sposób, aby krawędź dłoni (przeciwstawnie od kciuka) znalazła się na linii włosów
4. Drugą ręką złap kości żuchwy poszkodowanego (unikając chwytania tkanek miękkich).
5. Wykonaj płynny ruch, odchylając głowę do tyłu i unosząc żuchwę do góry.
6. Odchylamy głowę tak, aby broda była skierowana ku niebu.

2. Gdy u poszkodowanego wystąpi zatrzymanie krążenia 


W przypadku gdy stwierdzimy, że wystąpiło zatrzymanie krążenia, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną i przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Niezwykle istotne jest w trakcie resuscytacji utrzymanie wysokiej jakości ucisków klatki, dlatego ważne jest aby przy udzielaniu pierwszej pomocy było wykonywane przez minimum dwie osoby. Ważnym elementem przy resuscytacji jest fakt, że jeśli nie jesteśmy odpowiednio przygotowani( np. brak maseczki do prowadzenia wentylacji) to oddechy ratownicze nie są koniecznością.

W jaki sposób przeprowadzić resuscytację krążeniowo - oddechową?

1. Kładziemy poszkodowanego na plecach (na twardej powierzchni) i odsłaniamy klatkę by była widoczna. 
2. Wyznaczamy środek klatki na mostku - na środku między sutkami.
3. Po wyznaczeniu środka, na mostku kładziemy nadgarstek jednej dłoni, następnie dokładamy drugą dłoń i zaplatamy palce. 
4. Pochyl się nad ułożonymi rękoma na klatce i wyprostuj łokcie - ręce muszą być pod kątem prostym. 
5. Uciskaj klatkę na głębokości co najmniej 5 cm (maksymalnie 6)  Powinno być około 100-120 uciśnięć na minutę, należy pamiętać że po uciśnięciu klatka powinna wrócić do normalnego stanu. 

Gdy mamy możliwość wykonania oddechów ratowniczych postępujemy w ten sposób:

1. Po 30 uciśnięciach klatki piersiowej, należy udrożnić drogi poprzez odchylenie głowy
2. Zacisnąć płatki nosa poszkodowanego
3. Rozchylić usta, sprawdzić czy czegoś nie ma w buzi (jeśli coś jest należy usunąć)
4. Jeśli sprawdziliśmy, przechodzimy do objęcia swoimi ustami, usta poszkodowanego i dwa razy wdmuchujemy powietrze.  Wdech wykonujemy przez 1 sekundę, musimy obserwować ruch klatki - powinna się unieść i opaść. Gdy to zrobimy, należy ponownie wrócić do uciśnięć klatki. 

Kiedy można zakończyć wykonywanie uciśnięć klatki piersiowej podczas zatrzymania krążenia?

Pierwszą pomoc w przypadku zatrzymania krążenia możemy przerwać tylko i wyłącznie w kilku sytuacjach, między innymi:
 • przybycia na miejsce służb ratowniczych - muszą przejąć uciski klarki
 • pojawienia się niebezpieczeństwa
 • powrotu krążenia - na przykład oddech - wtedy udrażniamy drogi oddechowe
 • w momencie wykonywania oddechów ratowniczych
 • gdy braknie nam sił, wtedy najlepiej poprosić kogoś o zmianę. 

W tym artykule zostały przedstawione najważniejsze informacje, związane z udzielaniem pierwszej pomocy. Nie są to jednak wszystkie cenne informacje, które powinniśmy wiedzieć o pierwszej pomocy. Warto ją poszerzyć o wiedzę związaną z bezpieczną pozycją, czy o opatrywaniu ran czy złamań. Jeśli chcemy dowiedzieć się wszystkiego od najbardziej wiarygodnego źródła, a przede wszystkim od praktycznej strony, to warto zdecydować się na kurs pierwszej pomocy. Tam każdy z nas otrzyma odpowiedzi na wszystkie pytania, pod czujnym okiem wykwalifikowanych osób. Komentarze

 1. Warto szerzyć tak ważną wiedzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pierwsza pomoc może się zawsze przydać, warto znać jej podstawy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zdecydowanie warto jest się zapisać. Praktycznie każdy z nas miał taki kurs w przeszłósci w szkole ale powiedzmy sobie szczerze, ile z tej wiedzy rzeczywiście zostało w naszych głowach? Sama widzę po sobie, ze przydałaby mi się zdecydowanie powtórka z tej wiedzy.

  Szczególnie, ze nigdy nie wiemy w jakiej sytuacji nam się przyda.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku