Jakie właściwości ma ashwagandha?

Jakie właściwości ma ashwagandha?

Ashwagandha to roślina krzewiasta, której właściwości lecznicze wykorzystywane są przez indyjskich uzdrowicieli od niepamiętnych czasów. Ashwagandha jest jednym z najważniejszych ziół w Ajurwedzie. Badania wykazują, że Ashwagandha jest skuteczna w leczeniu cukrzycy typu 2, zmniejsza ryzyko raka, leczy zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, skurcze i rozkurcze mięśni oraz ewentualnie depresję, obniża poziom hormonu stresu (kortyzolu), leczy osteoporozę kości u zwierząt, zwiększa poziom testosteronu i płodność u mężczyzn.

Jakie właściwości ma ashwagandha? 

 Ashwagandha obniża poziom cukru we krwi i jest przydatna w leczeniu cukrzycy

Cukrzyca typu 2 to choroba zagrażająca życiu, której towarzyszy spadek wrażliwości receptorów insulinowych i wzrost poziomu cukru we krwi. W wyniku cukrzycy rozwija się wiele niebezpiecznych chorób: choroby układu krążenia, nowotwory złośliwe itp. Wiele badań wykazało właściwości Ashwagandhy w zwiększaniu wrażliwości na insulinę, co jest ważne w leczeniu cukrzycy typu 2.

 Ashwagandha może leczyć guzy nowotworowe u zwierząt, ale skuteczność u ludzi musi być sprawdzona w dalszych badaniach 

Zarówno w badaniach na zwierzętach jak i in vitro wykazano, że Ashwagandha inicjuje apoptozę (samozniszczenie) komórek nowotworowych, a także hamuje ich wzrost na kilka sposobów. Badania sugerują, że Ashwagandha może być przydatna w leczeniu różnych rodzajów raka, w tym raka piersi, płuc, okrężnicy, mózgu i jajników. W jednym z badań na myszach z guzami jajnika, po leczeniu samą Ashwagandhą lub w kombinacji z innymi lekami przeciwnowotworowymi, uzyskano 70-80% redukcję wzrostu guza i zapobieżono przerzutom (rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych do innych organów).

 W innym badaniu wykazano, że wodny ekstrakt Ashwagandhy ma silne działanie cytotoksyczne na ludzkie komórki czerniaka złośliwego. Chociaż nie ma jeszcze badań klinicznych na ludziach, które potwierdzałyby te wyniki, badania na zwierzętach sugerują, że Ashwagandha ma przynajmniej pewne działanie zapobiegawcze przeciwko nowotworom u ludzi, jeśli nie lecznicze. Przyszłe badania na ludziach pokażą. 

Ashwagandha zmniejsza kortyzol, hormon stresu, i pomaga schudnąć 

Kortyzol jest znany jako "hormon stresu", ponieważ jest wydzielany przez nadnercza w odpowiedzi na stres. Kortyzol jest również wydzielany, gdy poziom cukru we krwi jest niski podczas postu. To dlatego podczas postu czasami podnosi się ciśnienie krwi. Jeśli poziom kortyzolu u danej osoby staje się chronicznie wysoki, poziom cukru we krwi wzrasta, a złogi tłuszczu w okolicy brzucha zwiększają się. W badaniu kontrolowanym u osób dorosłych wykazano, że Ashwagandha obniża poziom kortyzolu o 30%. 

Ashwagandha pomaga zmniejszyć stres i niepokój Redukcja stresu to najbardziej znana właściwość Ashwagandhy. Z poprzednich artykułów wiemy już, że stres jest najsilniejszym akceleratorem starzenia się. Badania na szczurach wykazały, że Ashwanandha może leczyć zaburzenia lękowe, zaburzenia snu, skurcze mięśni i drgawki poprzez aktywację receptorów GABA. Takie same wyniki uzyskano w kilku kontrolowanych badaniach na ludziach.

Komentarze

  1. Stosowana regularnie potrafi zdziałać cuda, świetnie łagodzi stres!

    OdpowiedzUsuń
  2. podobne właściwości ma także konopny olejek cbg :D też łagodzi depresję i nerwicę, ma ponoć działanie antynowotworowe, do tego pomaga przy epilepsji czy problemach żołądkowych :D lubię takie naturalne perełki o wielokierunkowym działaniu :D

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku