Jak oduczyć psa załatwiania się w domu? Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Jedną z zasad savoir-vivre'u jest nieobsikiwanie i niezałatwianie się w domu. Dodajmy w tym miejscu jednak, że chodzi tu o psi savoir-vivre'u dla oczywistości! Nie ma nic gorszego niż kupione nowe panele bądź pomalowanie czegoś a pies przychodzi i to obsikuje czy się załatwia na to. Dlatego warto od małego uczyć swojego psa, by nie załatwiał się w domu. Wiem, że jest to czasochłonne i trudne do osiągnięcia, ale się da! Jak oduczyć psa załatwiać się w domu? Dowiedz się jak skutecznie osiągnąć postawiony cel, by pies nie załatwiał się w domu!

 Jak oduczyć psa załatwiania się w domu i żeby zaczął pokazywać, że chce wyjść na dwór?

 Przymierzasz się do przygarnięcia szczeniaczka, pod swój dach? Musisz liczyć się z tym, że taki szczeniak jeszcze może się załatwiać w domu. Trzeba, więc zrozumieć takiego malucha i oduczyć go tego, a nie krzyczeć na niego i się denerwować. Krzyk i nerwy są dla tak młodego psa bardzo stresujące, i na wejściu spalimy się w oczach psa. Trzeba jednak trochę bliżej poznać to mądre zwierzątko, aby go zrozumieć. Może się wydawać tobie to dziwne, ale da się określić sytuację, kiedy szczeniak chce, się załatwić. Bardzo często taki piesek kręci się w kółko chodzi do drzwi i z powrotem, czy też szczeka, bądź się cieszy, gdy właściciel wstanie i idzie do drzwi. Oznacza to, że on chce iść na dwór i jeżeli z nim nie wyjdziemy, pies się załatwi, w domu. Gdy piesek jest mały, a my nie mamy możliwości tak częstego wychodzenia to warto kupić maty dla psów, gdzie pies zacznie się tam załatwiać, ale to nie jest rozwiązanie na dłuższą sprawę. 

Jak nauczyć psa załatwiania się na matę?

Warte zapamiętania -  psy zwykle przyzwyczajają się do miejsca i zapachu, który po sobie zostawiają, dlatego często wracają w to samo miejsce. Jeśli chcecie nauczyć psa sikania na maty rozłóżcie je w miejsca, w które psiak najczęściej sika. Gdy zauważysz że się tam załatwi - nagrodź go smakołykiem. Szybciej wtedy załapie, że tam należy się załatwiać. Jeśli psiak sika w różnych miejscach, i ciężko znaleźć jedno rozłóż maty tam gdzie najczęściej przebywa. Gdy zauważysz że pies się załatwia, przenieś go szybko na matę i daj smakołyk. 

Jak nauczyć psa załatwiania się na dworze?

Jak oduczyć swojego psa załatwiania się w swoim domu? 

- Wybór miejsca do załatwiania się - pieski zazwyczaj mają swoje miejsca gdzie lubią się załatwiać, dlatego fajnie jeśli zaobserwujesz w którym miejscu najczęściej się załatwia, wtedy będziesz wiedzieć gdzie się z nim wybierać.

 - Naucz psa załatwiania się na komendę "siku" oraz "kupa" - może się wydawać to komiczne, ale wierzcie mi że często gdy regularne wyprowadzanie zawodzi, warto go tego nauczyć. Dzięki temu, nie dość że psiak będzie wiedział że w tym momencie ma się załatwić, to możesz kontrolować w jakim miejscu może załatwić swoją potrzebę. Nauczyć go możesz w prosty sposób - wystarczy że gdy piesek zacznie się załatwiać na dworze powiedz komendę np. "siku". Gdy się załatwi daj mu smakołyk i nagrodź go przytulasem. 

- Wychodź z psem nawet co 30 minut, kiedy jest potrzeba. - w tym przypadku, tak jak wcześniej mówiłam, ważna jest obserwacja psiaka. Warto wspomnieć, że średnio 2 miesięczny maluch załatwia się co 1-2 godziny, 3 miesięczny co 2,5-3 godziny, 4 miesięczny co 4 godziny. Dorosły pies powinien wytrzymać nawet do 10 godzin bez załatwiania się w domu. 

WAŻNE!

Nie wolno psa bić czy krzyczeć, wówczas gdy załatwi się w domu, tylko to posprzątać i nic nie pokazywać po sobie a najlepiej wtedy psa ignorować do kolejnego spaceru, pies zrozumie, że zrobił źle. Pamiętaj, pies musi czuć się bezpiecznie, aby nie bał się załatwiać w twojej obecności. Szczenięta które są karcone za załatwienie potrzeb w nieodpowiednim miejscu szukają sobie bezpiecznych miejsc - z dala od człowieka np. pod stołem. POTRAFIĄ NAWET WSTRZYMAĆ CAŁY SPACER, by w domu załatwić się w kąciku.

Jak oduczyć psa załatwiania się w domu?

Stosując wyżej wymienione metody w kilka dni, tygodni czy nawet parę miesięcy w zależności jak pies szybko rozumie i ile z tego zrozumie, nauczy, się załatwiania na dworze i tym samym zostanie oduczony załatwiania się w domu. Pamiętaj, że ignorowanie psa to największa dla niego kara, jaka może być a nagroda to smakołyk, który uwielbia, więc kiedy zostanie, nagrodzony na dworze za załatwienie, się a w domu będzie, ignorowany jak się załatwi, zrozumie, że załatwianie się w domu jest złe i przestanie, to robić a zacznie pokazywać, wtedy kiedy mu się chce iść na dwór.

Pamiętaj - zawsze najpierw toaleta, potem spacer. - zaleca się unikania spacerów "na siku i z powrotem" bo szczeniak może szybko nauczyć się wstrzymywać potrzeby, aby jak najdłużej zostać na dworze, a to niestety nie jest dla niego bezpieczne. 

Komentarze

 1. Miałam kiedyś shih-tzu i dość szybko udało mi się nauczyć ją załatwiania się na matę w domu, a w tym samym czasie na podwórku. Jak widziałam, że zaczyna chodzić i szukać miejsca, przenosiłam na matę i potem głaskałam ją i chwaliłam. Szybko ogarnęła.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy i przydatny wpis, oby więcej takich na Twoim blogu!

  OdpowiedzUsuń
 3. U mojego psiaka o dziwo przebiegło to bardzo łatwo :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mojemu do 8 miesięcy się zdarzało dość często, do roku już rzadziej. Aktualnie za tydzień będzie miał rok i zdarza mu się bardzo rzadko. :)

   Usuń
 4. Bardzo ważny temat dla wielu posiadaczy czworonożnych przyjaciół.
  Pozdrawiam,
  Miśka
  miska-grabowska.pl

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku