Grusza azjatycka - odmiany gruszy jak sadzić oraz jak uprawiać?

Z pewnością nie każdy z nas słyszał o gruszy azjatyckiej, jednak ostatnimi czasy coraz więcej osób darzy ją zainteresowaniem, dlatego coraz częściej można ją znaleźć na ogródkach działkowych. Roślina ta daje smaczne owoce, wyglądem przypominające jabłka. Jednak jak uprawiać i sadzić taką gruszę azjatycką? 


Jak smakuje grusza azjatycka? 


Grusze azjatyckie mają owoce słodkie, lekko kwaskowate. Miąższ jest soczysty, twardy oraz gruboziarnisty. Bardzo charakterystyczny dla gruszy jest fakt, że nie mięknie ona z czasem, w trakcie przechowywania. Kolor skórki jest złocistożółty lub złocistobrązowy, a w dotyku jest ona czasem szorstka.


 Co można zrobić z owoców gruszy azjatyckiej?


Owoce gruszy azjatyckiej najczęściej są wykorzystywane w roli dodatków do sałatek oraz deserów. Największą zaletą tych owoców jest to, że jeśli dobrze będziemy je przechowywać, to nie stracą nic ze swoich właściwości.


Dodatkową zaletą grusz azjatyckich na działce są walory dekoracyjne - rozłożysty pokrój korony, duże liście, obfite kwitnienie i ciekawe barwy owoców (w zależności od odmiany skórka jest żółtozielona bądź brązowa) sprawią że niejedna osoba zapragnie mieć własne drzewko.


Jak sadzić i uprawiać grusze azjatycką? 


Najlepszym terminem sadzenia drzew gruszy azjatyckiej jest przedwiośnie lub wczesna wiosna, dlatego że opóźnione sadzenie tych drzewek może spowodować wyłamywanie pąków, które są jeszcze kruche. Ważne jest, żeby sadzić drzewko od razu po zakupie. Po posadzeniu należy przyciąć nierozgałęzione drzewka, żeby się ładnie rozkrzewiały. Niektóre odmiany są bardzo plenne, dlatego po obfitym kwitnieniu warto przerzedzić zawiązki (czyli młode, jeszcze małe owocki), ponieważ jeśli tego nie zrobimy, to smak może się pogorszyć, a owoce mogą być dużo mniejsze. Dzięki przerzedzaniu zawiązków owoców będzie mniej, ale będą dorodniejsze, a dodatkowo zapewnimy sobie coroczne owocowanie drzewka. 


Do uprawy gruszy azjatyckich najlepsze są cieplejsze tereny Polski. Trzeba wiedzieć również, że  grusze azjatyckie są obcopylne. Co oznacza, że jeśli chcemy by plony były duże, to jest wymagane zapylenie krzyżowe, czyli że dobrze by było, aby w naszym ogrodzie znajdowały się dwie różne grusze. Ale druga grusza nie musi być azjatycka, równie dobrze zapylają nasze tradycyjne grusze, o ile kwitną w tym samym czasie.Sprawdzone rodzaje grusz azjatyckich


Grusza Azjatycka' Nijisseiki' 

Drzewko wolno rośnie, tworząc gęstą wzniesioną koronę. Szybko zaczyna owocować, ma dużą odporność na parcha gruszy. Odmiana dosyć plenna. Owoce tej gruszy są typowo średniej wielkości, kuliste albo lekko spłaszczone. Mają gładką zielono-żółtą skórkę i soczysty smaczny miąższ. Owoce można zbierać pod koniec września, odporna na choroby i mróz (-21 st.), kwitnie wiosną.

 Grusza Azjatycka 'Kosui'

 Drzewo o średnim wzroście które późno kwitnie co jest atutem ponieważ dzięki temu kwiaty nie są uszkadzane przez wiosenne przymrozki. Drzewko wcześnie zaczyna owocować i plonuje regularnie. Owoce duże zielono-żółte, kształtem przypominają jabłka, o bardzo smacznym soczystym miąższu.  Owoce można zbierać na koniec sierpnia, wytrzymuje mróz do -21 stopni, kwitnie wiosną, lekko pachnie.

 Grusza Azjatycka 'Chojuro' 

Odmiana o umiarkowanym wzroście. Bardzo wcześnie i obficie owocuje. Owoce średniej wielkości, kulistego kształtu a skórka jest złotobrązowa i szorstka, miąższ kremowy, soczysty, kwaskowato-słodki, twardy oraz aromatyczny. Trzeba mieć na uwadze fakt, że owoc tej gruszy nabiera smaku po 2 tygodniach przechowywania. Owoce można zbierać na początku września, kwitnie wiosną, wytrzymuje mrozy. 

Grusza Azjatycka 'Kumoi'

 Jest to grusza która pojawiła się stosunkowo niedawno w porównaniu do reszty. Charakteryzuje się średnim wzrostem. Jest mrozoodporna. W okres owocowania wchodzi wcześnie, plonuje obficie. Owoce tej odmiany mają kolor skórki rdzawo brązowy, są wielkie, osiągają nawet 10 cm i wagę 300g. Skórka zielono-żółta. Miąższ jest biały, bardzo soczysty i słodki. Owocuje na początku września. 

Grusza Azjatycka 'Shinseiki' 

Drzewo rośnie dość silnie, korona jest rozłożysta, nieco zagęszczona. Jest mało podatna na choroby, ma obfite plony. Owoce średnie, kuliste, lekko spłaszczone, skórka zielonkawa. Miąższ biały, drobnoziarnisty, soczysty, kruchy, słodko-kwaskowaty, smaczny. Owoce można zbierać na koniec sierpnia.

 Grusza Azjatycka 'Hayatama' 

Odmiana tej gruszy rośnie umiarkowanie, wytrzymała na mróz oraz choroby. Grusza 'Hayatama' jest dosyć plenna, szybko zaczyna owocować ponieważ już na początku sierpnia. Owoce raczej duże, o mocno rdzawionej, złoto-żółtej skórce. Miąższ jest zielonkawy, słodki, bardzo soczysty, smaczny.


Gdzie można kupić drzewka gruszy azjatyckiej?


 Grusze Azjatyckie można kupić między innymi w szkółce drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych - www.drzewa.com.pl Piotr i Joachim Konieczko prowadzą produkcję roślin przeznaczonych do nasadzeń w ogrodach przydomowych,  do rekultywacji i zieleni miejskiej. Ponadto szkółka oferuje najróżniejsze rośliny liściaste owocowe i ozdobne, a także drzewa i krzewy iglaste oraz róże, a wszystko to z dostawą wprost do domu. 

A wy macie jakieś owoce u siebie w ogrodzie? Słyszeliście o takiej gruszy azjatyckiej?

Komentarze

 1. U mnie rosną śliwki i orzechy-chociaż tych ostatnich raczej nie zalicza się do owoców 😁
  Nie słyszałam o gruszach azjatyckich- te zwykłe gruszki lubię, ciekawe czy azjatyckie też by mi posmakowały 🙂

  OdpowiedzUsuń
 2. Takich jeszcze nie próbowałam (co dopiero mówić o posiadaniu drzewka), ale ogólnie kiedyś mój ogród praktycznie był sadem.

  OdpowiedzUsuń
 3. same owoce mi się kojarzą, ale nie miałam okazji ich próbować. Jak spróbuję będę wiedziała, czy chciałabym mieć takie drzewko u siebie na podwórku :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię gruszki, koło domu mamy duże drzewo które daje wiele owoców. Tej odmiany nie znam ale chętnie bym spróbowała

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy artykuł, zapisuje, bo przygotowuje się do założenia sadu :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię takie posty, bo mam działkę ogrodową i sadzę tam różne drzewka. Gruszek akurat nie lubię, więc znajduje się tylko jedno drzewko :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nigdy nie próbowałam tego owocu. Fajny, ciekawy artykuł :) Człowiek ciągle dowiaduje się czegoś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Gruszki to jedne z moich ukochanych owoców :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę właśnie kupić kilka drzewek owocowych do ogrodu, bo mam ich za mało.Idę zobaczyć całą ofertę.

  OdpowiedzUsuń
 10. Przyznam, że jeszcze nie poznałam ich smaku, chętnie to zrobię, jak pojawi się okazja. :) A gdybym miała wolny teren wokół domu, to zamiast ogrodu chciałabym mieć sad, tak aby cieszyć się świeżo zebranym owocem. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajny i ciekawy post. Ja nie mam sadu, ale dla takich osób jest to konkretny post. Sama jakiś nie przepadam za gruszkami, ale inne owoce i owszem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Szczerze zawsze żałowałam, że mieszkam w bloku, a nie w domu, aby zasadzić sobie jakieś drzewka. Kocham gruszki, więc te pewnie też by mi posmakowały.

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie słyszałam o takiej gruszce. Mamy w ogrodzie konferencję i uważam, że to najlepsza gruszka na świecie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Mam jedną gruszkę i nie wiem, czy przypadkiem się jej nie pozbyć. Już 7 lat, a ona wcale nie rośnie, rodzi chore owoce i to w sumie po kilka sztuk ledwo.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo Ci dziękuje za ten post właśnie sadzę drzewka owocowe u siebie i chętnie posadzę też gruszkę .

  OdpowiedzUsuń
 16. W zeszłym roku sąsiad mnie poczęstował i faktycznie bardzo soczyste i smaczne przypominające wyglądem jabłka ,kupilismy juz taką 3 letnia i w tym roku juz zaowocowała ,nie wiem dla czego ma owoce nie szorstkie brązowe a zielone gładkie .

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku