Co jest lepsze, łatwiejsze i co się bardziej opłaca - instagram czy blog?

Co jest łatwiejsze prowadzenie instagrama czy bloga?
Wydawać się może że prowadzenie instagrama czy też bloga jest banalnie łatwe, zdarza się, że są osoby dla których blog jest jedynym źródłem utrzymania. Często jednak  nie widzimy różnicy między prowadzeniem bloga i instagrama, jednak zagłębiając się różnica jest zdecydowana. Dziś dowiecie się co więc jest łatwiejsze w prowadzeniu - blog czy instagram?


Co jest łatwiejesze napisanie tekstu na instagrama, czy na bloga?

Nie zdziwi nikogo fakt, że gdy widzimy bardzo długi opis na instagramie, bez żadnych akapitów, odstępów to większość z nas po prostu tego nie czyta i leci dalej. Nasze społeczeństwo zrobiło się bardzo leniwe, dlatego na instagramie ważne jest, aby opis był względnie krótki i zawierał jak najwięcej wartościowych treści. Nie zapominajmy o tym jak ważna jest komunikacja z obserwującymi - dlatego nie zostawiaj w opisie samych emotek plus hasztagi. Warto więc zostawić jakieś pytanie by wejść w relację, konwersację z czytelnikiem.

Z kolei inaczej kształtuje się wszystko na blogu. Na blogu natomiast, gdy dodamy bardzo krótki tekst - dajmy na to taki jak na instagrama, lub porównywalnie tak samo długi - to już w większości przypadków nie jest to wartościowy tekst. Wiele osób które prowadzą bloga wie, że w artykule musimy zawierać jak najwięcej słów kluczowych, informacji, robić nagłówki, ustawić opis na potrzeby wyszukiwarki, dobrze dopasować link bezpośredni. Bo w końcu każdy z nas wyszukując coś w google chce dowiedzieć się jak najwięcej z danego tematu, by nie przekopywać pół internetu w celu znalezienia odpowiedzi na nasze kluczowe pytanie. 

Co jest ważne na instagramie/blogu - co łatwiej zrozumieć instagrama czy bloga?

Na instagramie ważną rolę pełnią hasztagi i mimo że coraz częściej zdjęcia z nich trafiają do małej ilości osób, to jest to jedna z najczęstszych form na dotarcie do nowych osób. Ważne więc by hasztagi wpasowały się w tematykę zdjęcia, aby dotrzeć do jak największej ilości osób. Często wybór odpowiednich hasztagów, w tym by nie trafić na te zakazane może być trudne. Dlatego polecam robić listy takich hasztagów. Nie zapominajcie o tym, aby hasztagów zbyt często nie powielać - może to skutkować banem!

Z kolei na blogu ważną rzeczą jest SEO czyli pozycjonowanie. Tutaj trzeba poświęcić jednak dużo więcej czasu, niż wpisanie tylko hasztagu. Pierwszą rzeczą jaką jest to to, że trzeba chociaż trochę poznać tajniki seo, aby nasze wpisy pokazywały się jak najwyżej w wyszukiwarce. Dopieranie odpowiednich słów kluczowych, opisywanie zdjęć przy czym ujęcie to jak najlepiej w słowa, by wszystko  nie wyglądało na zasadzie "kali jeść kali pić" jest zdecydowanie trudniejsze, niżeli znalezienie i dodanie odpowiednich hasztagów. Dlatego osoba, która jest kompletnym laikiem może mieć problem, by wpisy wysoko pozycjonowały. Istnieją również specjalistyczne kursy seo, jednak uważam że poczytanie trochę w dostępnych źródłach wystarczy wam, aby wpisy poszybowały chodź trochę w górę.


Gdzie więcej czasu musimy poświecić podczas publikacji wpisu, na instagramie czy na blogu?

Na instagramie bądź co bądź trzeba poświęcać sporo czasu, aby dotrzeć do większej ilości osób - a sam instagram nam nie ułatwia ponieważ algorytm zmienia się z prędkością światła. Dlatego trzeba poświęcić dziennie chociaż tą godzinę na odpisywanie na komentarze, zostawianie polubień, komentarzy u innych abyśmy zostali zauważeni przez nich zauważeni - a wierzcie mi odpisywanie komentarzy, oddawanie ich i zaglądanie do nowych osób jest najlepszą formą na pozyskiwanie wiernych obserwujących.

Generalnie mówiąc, jeśli ktoś nie ma za bardzo czasu, to na blogu nie ma potrzeby przeznaczania aż takiej ilości czasu na że tak powiem promocję danego posta. Samo dodanie postu wiąże się z około 1-2 godzinnym pisaniem, jednak jeśli ktoś nie chce, to nie ma odwiedzania innych blogów ponieważ jeśli jest dobrze napisany post to sam się on obroni w otchłani internetu - jednak internet jest tak potężny, że często napiszemy idealny tekst, a roboty tego nie docenią więc nie można oczekiwać że za każdym razem dany post okaże się sukcesem.

Co jest lepsze i co się bardziej opłaca blog czy instagramCo pochłania więcej kosztów - blog czy instagram?

Generalnie mówiąc, jeśli ktoś nie chce inwestować w instagrama to nie musi. Wystarczą dobre zdjęcia kontakt z obserwującymi. Jeśli jednak ktoś by chciał, to jest możliwość wykupienia reklam. Taką reklamę można kupić już od 4 zł za dzień. Według mnie nie są to duże pieniądze, biorąc pod uwagę fakt że nie jest to konieczne.

Podobnie jak z instagramem, w blog nie musisz inwestować. Jednak jeśli chcesz zarabiać, to warto chociaż zainwestować w domenę - jest to często koszt około 50 zł na rok, a przez to firmy zdecydowanie lepiej patrzą na naszą stronę. Ja mam stronę na bloggerze - przez co kupuję samą domenę, jednak są osoby które mają stronę na wordpresie i rocznie płacą 100-200 zł - w cenę tą wchodzi m.in hosting i domena. Ponadto, aby nasz blog był wiarygodny, i miał bogaty profil linkowy trzeba zainwestować w linki - oczywiście nie trzeba, bo są również różne strony, na których możemy dodać nasz link bezpłatnie.

Gdzie zarobimy więcej, na instagramie czy na blogu?

Gdzie zarobimy więcej na instagramie, czy na blogu to chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań. Jednak osobiście jest mi ciężko to określić ponieważ sama nie zarabiam na instagramie - niecałe pięć tysięcy obserwujących to generalnie mało jak na instagram, dlatego zrobię to na zasadzie porównania.
Mając trzy tysiące followersów na instagramie, nie dostaniemy dobrze płatnej oferty współpracy. W zasadzie to nie słyszałam by jakakolwiek firma zapłaciła komuś za wpis przy takiej ilości obserwujących - zazwyczaj jest to barter. Natomiast na blogu mając trzy tysiące wejść już możemy zarobić na takie nasze małe potrzeby. Tutaj w grę wchodzi już tzw. profil linkowy, przy czym dobrze rozwinięty profil, z fajną ilością wizyt generuje większe zainteresowanie klientów. 


Podsumowując, moim zdaniem zdecydowanie łatwiejsze jest prowadzenie instagrama. Mimo że instagram to pożeracz czasu, to mimo wszystko łatwiej jest się na nim odnaleźć, nawet laikowi który dopiero zaczyna swoją przygodę. Jednakże jeśli chcesz lepiej zarabiać, warto poświęcić czas na blogu ponieważ uważam że social media z czasem upadną natomiast blogi przetrwają. 

A wy co myślicie, co jest łatwiejsze w prowadzeniu, instagram czy blog?

Komentarze

 1. Warto dodać, że dobry hosting może kosztować nawet 1000 zł, do tego może dojść koszt motywu na stronę i dodatkowych wtyczek, więc tutaj koszty mocno idą w górę. :) Co do reszty, zgadzam się i ciekawie było poznać Twój punkt widzenia - prowadzenie strony czy instagrama wydaje się w jakiś sposób podobne, ale jednak jest sporo różnic. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, jeśli chcemy mieć jak najlepszego bloga to to trzeba wiele zainwestować. Ja wybrałam bardziej tą najtańszą opcje :)

   Usuń
 2. Miałam konto na Instagramie, ale nie potrafię się do niego przekonać. Zdecydowanie wolę prowadzenie bloga. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. Instagram zdecydowanie wymaga mniej czasu oraz mniej pracy. Tam głównie liczą się zdjęcia zaś na blogach zdjęcia i tekst są bardzo ważne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja mam konto na instagramie, ale tylko tak dla siebie. Bardziej mi zależy na blogach, które mam już trzy i fajnie mi się pisze, ze względu na to, że daje mi to przyjemność pisania blogów. Więc zapraszam na mojego bloga o podróżach, o życiu Andzi i o zbieraniu autografów. Pozdrawiam i zachęcam do komentowania oraz obserwowania :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja jednak wolę blog, Instagram jest dla mnie dodatkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 6. posiadam oba ale ostatnio więcej czasu spędzam na blogu ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja mam i bloga, i Instagram, wolę jednak bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Chyba Instagram, bo w naszym przypadku stworzenie zdjęcia i opisu zajmuje mniej czasu niż blogowy wpis.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja wolę bloga, ale instagram to faktycznie oszczędność czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Twoja recenzja jest bardzo szczegółowa i stanowi dobrą różnicę między blogiem a instagramem. To prawda, co mówisz, jeśli na Instagramie opiera się tylko na ciekawych zdjęciach (oczywiście to też kosztuje za bogatą ofertę Facebooka), a blogi muszą być dobre w przetwarzaniu słów i prezentowaniu jak najbardziej atrakcyjnych zdjęć, żeby czytelnicy byli polubieni i na których można było oczywiście usiąść przeszukaj strony od pierwszej do trzeciej. Miejmy nadzieję, że może to być na pierwszej stronie.

  Pozdrowienia z Indonezji.

  OdpowiedzUsuń
 11. Zdecydowanie wolę prowadzić bloga ☺
  Cóż lubię pisać , Instagram to dla mnie fajny dodatek do bloga ,jednak zdecydowanie wolę bloga☺
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 12. Blog i Instagram to dwa zupełnie odmienne media. Lubię oba, choć mój Insta pełni funkcję służebną w stosunku do bloga.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja również uważam, ze prowadzenie instagrama jest łatwiejsze.
  Blog jest dla mnie ważniejszy i pochłania więcej czasu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Też uważam, że prowadzenie Instagrama jest łatwiejsze. Tym bardziej, że do jednego postu zazwyczaj wystarczy jedno zdjęcie. Natomiast na bloga potrzebuję conajmniej 5-10 zdjęć. I dużo więcej tekstu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wydaje mi się, że nie powinno się tego porównywać bo to dwie różne platformy. Jednym może wydawać się prostsze dodawanie zdjęc, ale tam jest pewien schemat i zasady o których warto pamiętać, a inni stwierdzą że pisanie jest łatwiejsze.

  OdpowiedzUsuń
 16. Zarówno Instagram, jak i blog ma swoje plusy i minusy. Osobiście chyba wolę pisać na blogu, chociaż Instagram także odwiedzam i regularnie publikuje tam posty. :)

  OdpowiedzUsuń
 17. U mnie wpierw blog potem insta :D

  OdpowiedzUsuń
 18. Też wydaje mi się, że prowadzenie konta na Instagramie pochłania mniej czasu niż dodawanie wpisów na blogu ;) Osobiście wolę blogi :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Kurcze i w blog i w instagram trzeba włożyć kupę pracy, ale dają też mnóstwo przyjemności. I jak tak sobie myślę, to chyba ani z jednego ani z drugiego na chwile obecną nie dałabym rady zrezygnować.

  OdpowiedzUsuń
 20. U mnie chyba obie te czynności pochłaniają taką sama ilość czasu. Ja ulubieniec walut na blogi posty na Instagram

  OdpowiedzUsuń
 21. ja jakoś nie mogę się do końca odnaleźć w Instagramie, wolę jednak słowo pisane ;-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam zarówno bloga jak i Instagram i dla mnie to zupełnie dwie inne rzeczy . Prawda jest taka że i tu i tu trzeba poświęcić swój czas, żeby coś osiągnąć ale jednak blog wymaga większego nakładu pracy moim zdaniem ;)

  OdpowiedzUsuń
 23. Oczyście insta łatwiej jest prowadzić, jednak prowadząc bloga mamy satysfakcję z widzenia progresu jaki uzyskaliśmy, natomiast na insta nie widać tego aż tak.

  OdpowiedzUsuń
 24. Ja jestem zdecydowanie człowiekiem, który poszukuje informacji, a te znajdę szybciej na blogach niż na Instagramie. Dla takich jak ja warto pisać blogi ;)

  OdpowiedzUsuń
 25. nie umiem w instagram wszystko nigy wiem a i tak lipa

  OdpowiedzUsuń
 26. Prawda że instagram jest napewno łatwiejszy niż prowadzenie bloga. Mimo to bardzo lubię pracę na swoim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 27. bardzo interesujący wpis. Instagram jest teraz na topie i wiele osób utożsamia do z żyłką złota, ale jak widać zarabianie nie jest takie proste..

  OdpowiedzUsuń
 28. ja wolę bloga:) Instagram to taki dodatek bez spiny:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ja aktualnie stawiam na to i na to, na Instagram poświęcam więcej czasu, bo jestem tam codziennie. Obie te rzeczy wymagają regularności i pracy, ale to też fajna frajda i kontakt z ludźmi :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku