Podróżowanie z psem, o czym trzeba pamiętać podczas jazdy autem?

Szelki czy obroża do pasów dla psa?

Podróż ze zwierzakiem to zdecydowanie wyzwanie dla każdego opiekuna! Posiadanie czworonoga to nie tylko przyjemność ze wspólnych zabaw czy przytulania się do puchatej kulki każdego ranka. Właściciele zwierząt mają też obowiązki, które polegają na zapewnieniu pupilowi odpowiednich warunków, jedzenia, picia, spacerów czy pielęgnacji okrywy włosowej. Na co dzień większość z tych zadań nie jest uciążliwa, ale problem pojawia się, kiedy właściciel chce wyjechać na przykład na wakacje. Jeśli nie ma w rodzinie osób, którym można powierzyć opiekę nad pupilem to najlepiej wziąć go ze sobą!

 

Jak przeżyć podróż z psem i nie zwariować? 

Jednym z najbardziej oczywistych faktów jest to, aby od pierwszych miesięcy życia szczeniaka przyzwyczajać go do jazdy samochodem, albo publicznymi środkami transportu. Jeśli właściciel zaniedba ten element szkolenia, później podróżowanie ze zwierzakiem może być dość problematyczne. Niektóre psy, tak jak ludzie mają chorobę lokomocyjną i wymagają podania leków przed rozpoczęciem jazdy samochodem, aby w trakcie nie zwymiotowały. Jeśli Twój pupil ma taką przypadłość to przed podróżą zgłoś się do lekarza weterynarii po odpowiednie leki. 

Co zrobić, kiedy pies przez całą drogę piszczy i skacze po siedzeniach w samochodzie? 

Niestety opisana wyżej sytuacja może mieć różne, najczęściej groźne i niebezpieczne skutki. Podczas podróży kierowca nie powinien rozpraszać się tym co robi jego zwierzak. Nie można również dopuścić do tego, aby pupil poruszał się po aucie w trakcie jazdy, albowiem może to doprowadzić do utraty kontroli nad pojazdem przez kierowcę i wypadku. 

W tym celu dobrze jest zakupić transporter lub specjalnie przystosowane legowisko z pasem. Jeśli nie chcemy kupować specjalnie na wyjazd transportera to na rynku są dostępne specjalne pasy, dzięki którym można przypiąć zwierzaka, aby zarówno on, jaki i podróżni byli bezpieczni. Trzeba pamiętać że podczas transportu nasz pupil musi mieć szelki. Jeśli mimo takiego rozwiązania pies dalej jest niespokojny to istnieje wiele ziołowych środków uspokajających, które po konsultacji z lekarzem weterynarii można zastosować, aby uspokoić zwierzaka przed podróżą. 


Jak przeżyć podróż z psem i nie zwariować?

Szelki czy obroża do pasów dla psa?

Tak jak wspomniałam wyżej istnieją zarówno specjalne transportery dla psów. Jeśli jednak nie mamy na to funduszów można zakupić specjalne pasy. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli chcemy używać pasów obowiązkowo trzeba założyć psu szelki. W skutek wypadku lub gwałtownego hamowania szelki są bezpieczniejsze. Mając obroże pies może się nawet udusić. 

Jak zabezpieczyć wnętrze auta przed jazdą z psem?

 Jeśli dbasz o porządek w samochodzie, masz nową tapicerkę i nie chcesz, aby została doszczętnie zniszczona przez działanie psich pazurów i sierść to koniecznie musisz wyposażyć auto w specjalne maty. Takie produkty są dostępne w sklepach zoologicznych. W przypadku małych psów dobrze sprawdza się zamknięcie zwierzaka w transporterze. Pupil jest spokojny, nie stanowi zagrożenia dla kierowcy, a także nie zniszczy wnętrza samochodu. 

My będąc nad morzem nie mieliśmy specjalnego transportera,
 dlatego zabraliśmy legowisko z domu, szelki oraz pas. 


Czy trzeba robić przerwy podczas jazdy z psem?

Podobnie jak my, pies też potrzebuje rozprostować nogi oraz napić się wody. W tym celu zalecane są postoje co średnio 3-4 godziny. Jeśli jedziemy ze szczeniakiem do 5 miesiąca warto nawet robić przerwy co 1,5-2,5 h. Z reguły psy całą drogę przesypiają. 

Co zrobić gdy pies się stresuje podczas podróży?

Jeśli widzisz, że twój pies stresuje się podczas podróży autem nie warto go ignorować. Postaraj się dać mu wsparcie w postaci pogłaskania lub wzięcia na kolana (tutaj oczywiście pasażer i o ile wielkość psa na to pozwoli) nie zapominaj również o miłym, delikatnym mówieniu do swojego psa. Nie pozwalaj mu na swobodne przemieszczanie się po aucie, jest to niebezpieczne dla Ciebie, psa i innych kierowców. 

Posiadanie zwierzaka to ogromna odpowiedzialność i ważne zmiany w życiu każdego kto zdecyduje się na adopcje, albo zakup psa. Jednak opieka nad czworonogiem nie jest skomplikowana, jeśli właściciel poświęci odrobinę czasu, aby nabyć podstawową wiedzę, a z miesiąca na miesiąc będzie też nabierał doświadczenia i praktyki.

Kto z was podróżuje z psem? Lubicie podróżować ze zwierzętami?

Co zrobić gdy pies się stresuje podczas podróży?


Komentarze

  1. Domyslam sie, ze podrozowanie ze zwierzatkami jest trudne... super, ze wspomnialas o tym, bo teraz jest czas wakacyjny i trzeba kombinowac ;) moja kolezanka zaplacila krocie za hotel dla psiaka... Takze lubie podrozwac, poki co nie posiadam zwierzatka, ale i tak ze wzgledu na wycieczki z niego nie zrezygnuje i po prostu bede miala swojego pupilka w domu, bo dom bez zwierzaka to nie jest prawdziwy dom ;p pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy i pożyteczny post.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mój pies, jeździ od małego w szelkach i specjalnym pasie, który zamówiłam jeszcze nim zaczęło się robić o nim głośno. Początkowo ze dwa razy zdarzyło mu się zwymiotować, więc zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii przed podróżą podawaliśmy mu tabletkę Aviomarinu. Od tego czasu już więcej razy mu się to nie zdarzyło. Jeździ, zazwyczaj na kolanach pasażera z tyłu, a o spaniu nie ma mowy, no chyba że będzie mocno zmęczony :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Mam małego Yorczka, także post mi się przyda :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak miałam psa to zawsze go z rodzicami i braćmi zabierałam na wakacje.
    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post :) magdatul-fan.blogspot.com.

    OdpowiedzUsuń
  6. ja mam klatkę z drewna dla psa, która stoi na co dzień w domu w salonie, a na podróż wkładana jest do bagażnika. pies jest w znanym sobie miejscu, ma swoje ,,stałe" posłanie, czuje się bezpiecznie, zatem nie szaleje w drodze jak inne zwierzaki :)

    OdpowiedzUsuń
  7. ja zawsze zabieram gryzak dla psa, bo Max ma wtedy zajęcie i jak sobie podgryza to jest spokojniejszy. poza tym ma wtedy mniejszą ochotę na karmę, a jak wiadomo, na posiłek musiałby być postój ;)

    OdpowiedzUsuń
  8. Idealny wpis dla właścicieli psów! :)

    OdpowiedzUsuń
  9. w zeszłym roku zostawiłam psiaka u znajomych, ale w tym biorę go na pierwszy wyjazd w góry, więc poradnik się przyda :) ważne jest też to by pies na miejscu miał zapewniony komfort, miał się gdzie wybiegać, a nie tylko siedział zamknięty cały dzień w pokoju hotelowym. dlatego też celowałam w noclegi w domkach a nie w ośrodku

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku