Objawy nadmiaru i niedoboru potasu - Jaka jest rola potasu w organizmie?

objawy nadmiaru i niedoboru potasu, jaka jest rola potasu w organizmie?

Potas to substancja, która należy do grupy makroelementów. Jako pierwiastek pełni w naszym organizmie wiele bardzo ważnych funkcji. Zarówno niedobory, jak i nadmiar potasu jest groźny dla naszego zdrowia. W artykule opiszemy, czemu potas jest tak ważny w ludzkim organizmie. Poznamy jego rolę w komórkach, w całym organizmie oraz objawy i przyczyny nadmiaru i niedoboru.

Rola potasu w komórkach


Potas jest jednym z głównych elektrolitów obecnych w ludzkich komórkach. Występuje obok magnezu, wapnia i sodu. Elektrolity to po prostu pierwiastki, które w roztworach wodnych mogą przewodzić prąd dzięki obecności ładunku elektrycznego. Rolą potasu jest utrzymanie odpowiedniego napięcia elektrycznego na błonach komórkowych. Ta rola jest nazywana potencjałem spoczynkowym. Potas odpowiada także za przekazywanie impulsów elektrycznych między komórkami, czyli za potencjał czynnościowy. Istotną rolą potasu jest także udział w procesach budowy aminokwasów i białek. Potas w ludzkich komórkach bierze udział w cyklach produkcji energii.

objawy nadmiaru i niedoboru potasu

Rola potasu w ludzkim ciele


Wspomnieliśmy wcześniej, że potas jest elektrolitem. Oznacza to zatem kontrolowanie pracy mięśni. Jego zadaniem jest generowanie impulsów elektrycznych w komórkach ciała. Impulsy w sercu odpowiadają zatem za każde uderzenie tego organu. Rolą potasu jest także kontrolowanie ilości wody w organizmie człowieka. Dzieje się tak, ponieważ jest antagonistą sodu i pozwala zmniejszać objętość płynów zewnątrzkomórkowych. Pierwiastek będzie miał także wpływ na utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi. Biorąc udział w syntezie białka, będzie także budulcem mięśni. Odpowiednia ilość potasu pozwoli zatem utrzymać prawidłową masę mięśniową, a także zadbać o ich napięcie. Warto wspomnieć, że potas pomaga zachować równowagę całego organizmu, dzięki utrzymaniu homeostazy kwasowo-zasadowej.

Objawy niedoboru potasu


Nazywana inaczej hipokalemią ma miejsce wówczas, gdy poziom potasu w surowicy spadnie poniżej 3,6 mmol/l.
Do objawów niedoboru potasu zaliczymy: 
  • bolesne skurcze łydek i ud, 
  • osłabione mięśnie szkieletu
  • , obrzęki kończyn, 
  • senność, 
  • zmęczenie,
  •  problemy ze skupieniem,
  •  zaparcia, drżenia mięśni. 
Nieleczony niedobór prowadzi do podwyższonego ciśnienia oraz zaburzenia rytmu serca. 
Do przyczyn zaliczymy niedożywienie, nieodpowiednią dietę, nadmierną utratę potasu przez nerki lub skórę. Wydalanie potasu z moczem zwiększa alkohol i kawa. Jedną z częstszych przyczyn jest przyjmowanie różnego rodzaju leków, np. moczopędnych, na nadciśnienie czy przeczyszczających. U takich pacjentów warto często kontrolować poziom potasu.

Skąd szybko pozyskać potas, potas niedobór potas nadmiar

Objawy nadmiaru potasu

O zbyt dużej ilości potasu mówimy wtedy, gdy ilość w osoczu przekracza 5,5 mmol/l.
Hiperkaliemia objawia się: 
  • drgawkami, 
  • zaburzeniami czucia, 
  • spowolnieniem tętna, 
  • zaburzeniem rytmu serca, a nawet zatrzymaniem jego pracy. 
  • w niektórych przypadkach choroba może przebiegać bezobjawowo.
Do przyczyn nadmiaru potasu zaliczymy:nadmierną suplementację lub jego niedostateczne wydalanie z organizmu. Może mieć to związek z niedoczynnością kory nadnerczy lub niewydolną pracą nerek. Wpływ mogą mieć także różne leki, które aktualnie przyjmuje pacjent.

W jakich składnikach szukać potasu?

  • Pestki dyni - są nie tylko źródłem potasu, ale także witaminy E, K i B6, białka, nienasyconych kwasów tłuszczowych, wapnia, żelaza i fosforu.
  • Orzechy arachidowe (ziemne)- oprócz sporej dawki „pierwiastka życia”, zawierają dużo kwasu foliowego. Jest on potrzebny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego i krwionośnego
  • Natka pietruszki- Poza potasem, jest bogata w żelazo, kwas foliowy i prowitaminę A. Zawiera także rekordową ilość witaminy C.
  • Koncentrat pomidorowy - koncentrat 30% zawiera aż 1072 mg potasu na 100 g. Ma dodatkowe wartości odżywcze w stosunku do surowych pomidorów.
  • Fasola biała - w 100 g suchych nasion znajduje się 1188 mg potasu. Poza tym biała fasola jest źródłem witamin z grupy B, C i E oraz magnezu i selenu.
  • Morele suszone - w 100 g suszonych moreli znajduje się 1666 mg potasu. Sięgaj po nie także dlatego, że są bogatym źródłem boru, krwiotwórczego żelaza, błonnika i likopenu.
  • Kakao - jest skarbnicą „pierwiastka życia”. W 100 g proszku kakao 16 % znajduje się aż 1927 mg potasu.
  • Czekolada - oprócz potasu, zawiera witaminy z grupy B. Dzięki temu ukoi nerwy. Wpłynie także korzystnie na nastrój i poprawi pracę Twojego mózgu
  • Orzechy włoskie - zaliczane są do superżywności, czyli produktów zawierających najwięcej witamin, minerałów i innych składników odżywczych.
  • Kasza gryczana - kolejna pozycja z listy superżywności. Włącz ją do jadłospisu nie tylko z powodu zawartości potasu.

Komentarze

  1. dużo ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie miałam pojęcia ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam kiedyś niedobór potasu, więc znam problem z autopsji.

    OdpowiedzUsuń
  3. Sporo ciekawych informacji o których nie miałam pojęcia

    OdpowiedzUsuń
  4. Orzeszki ziemne są pyszne, ale też uzależniające. Na kilku się nie skończy. Jak zacznę, to nie mogę przestać ich jeść. :D

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo dobry artykuł
    Wiedziałam że zarówno brak jak i nadmiar potasu może być groźny dla zdrowia ,nie do końca jednak wiedziałam jakie są objawy
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń
  6. Znam rolę minerałów w organizmie i co jakiś czas badam u siebie poziomy. Na szczęście są w normie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy post. Ja na szczęście nigdy nie miałam niedoboru potasu a to dlatego, że uwielbiam orzechy.
    Pozdrawiam i zapraszam na nowy post :) magdatul-fan.blogspot.com.

    OdpowiedzUsuń
  8. Thank you for sharing this information with us. I had no idea a potassium deficiency could cause so many problems, it's something we should all look for, for sure! xo

    OdpowiedzUsuń
  9. Dużo ciekawych informacji :) Przynajmniej dla mnie :P Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Miałam kiedyś spadek potasu, nie polecam nikomu. Ja się bardzo źle czułam, a do tego jeszcze mialam arytmię.

    OdpowiedzUsuń
  11. To już wiem czemu mnie skurcze łydek łapią :D Trzeba by uzupełnić potas w organizmie :)

    Cenne rady zawarłaś w tym poście :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Przyznam szczerze, że nigdy wcześniej nie zagłębiałam się nad rolą potasu w organizmie :D
    Artykuł jak najbardziej jest interesujący :D
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  13. Wiedziałam. Kilka lat temu zrobiłam sobie kurs dietetyka i takie tematy były podstawą do ogarnięcia. Bardzo dobry wpis!

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo przydatny wpis. Mój tata od lat ma nadciśnienie i bierze na to tabletki, więc jego zmęczenie wynika pewnie z niedoboru potasu. Będę musiała mu uświadomić, że powinien zwrócić uwagę na produkty bogate w potas :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Cenne informacje :) Nie zagłębiałam się wcześniej w temat potasu.

    OdpowiedzUsuń
  16. Ciekawy wpis.Nie wiedziałam,że potas ma tyle właściwości.

    OdpowiedzUsuń
  17. Wspaniały wpis, pełen interesujących i ważnych informacji. Nie zagłębiłam się wcześniej w ten temat, chyba warto wiedzieć czego może brakować albo czego mogę mieć w nadmiarze w swoim organizmie. Co nie co o całej otoczce potasu słyszałam, dobrze, że poznałam temat lepiej :)
    Pozdrawiam ciepło ♡

    OdpowiedzUsuń
  18. Bardzo ciekawy wpis. Nie wiedziałam, ze potas jest tak ważny ;) Wcześniej zwracałam uwagę raczej na magnez i żelazo.

    OdpowiedzUsuń
  19. Bardzo smaczne są składniki, w których występuje potas
    - zwłaszcza czekolada i kakao. Wydaje mi się, że słyszałam, że również banany.
    Pozdrowienia :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Uwielbiam takie artykuły! Słyszałam o tym, że niedobór lub nadmiar potasu może bardzo niekorzystnie wpływać na nasz organizm, jednak nie wiedziałam jakie są objawy. Teraz już wiem, dziękuję :)

    OdpowiedzUsuń
  21. Wiosna to świetny czas na uzupełnienie wszelkich niedoborów. Na straganach mnóstwo świeżych warzyw i owoców. :)

    OdpowiedzUsuń
  22. Miałem okazję przekonać się o tym jak ważny dla organizmu jest potas. Polecam szczególnie orzechy włoskie. To jeden z moich sprawdzonych sposobów na walkę z niedoborem.

    Zapraszam również na mojego muzycznego bloga http://www.altermusic.pl

    OdpowiedzUsuń
  23. Pomocny i mądry wpis. Wszystko super ujęte:) podoba mi się twój styl pisania.

    OdpowiedzUsuń
  24. Świetnie sie składa,że naturalne źródła potasu znajdują sie w wielu smakowitych rzeczch, no może wyłaczyłabym z tego kasze, za którą nie przepadam:)

    OdpowiedzUsuń
  25. Bardzo ciekawy artykuł! Na szczęście wszystkie źródła potasu, które wymieniłaś bardzo lubię. W szczególności czekoladę, kakao i orzechy włoskie 😄 pozdrawiam serdecznie!

    OdpowiedzUsuń
  26. Super wpis :) Ja dużą wagę przykładam do magnezu, ale o potasie jakoś nie myślałam. Muszę sprawdzić czy nie mam jakiś niedoborów.

    OdpowiedzUsuń
  27. Mega przydatny post, na pewno wielu osobom się przyda jako kompendium wiedzy :)

    OdpowiedzUsuń
  28. potasu chyba mi nie brakuje, ale bardzo lubię jeść orzechy, więc w razie czego zjem podwójną porcję ;-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Dziękuję że odwiedziłaś moją stronę, jednak szanujmy się i nie zostawiajmy linków w komentarzu - skutkuje to usunięciem całego komentarza. Zawsze staram się odwiedzać osoby które zostawiły komentarz.

Popularne posty

Obserwuj mnie również na instagramie @shikatemeku